×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: توزيع درآمد و تداوم رشد
پدیدآورندگان : سهيلا پروين (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

وضعیت نشر : خرداد‭۱۳۷۵ ‬
خلاصه : مشکل توزیع درآمد غالبا از دید مسائل عدالت اجتماعی و فقر مورد توجه قرار می‌گیردو همین امر موجب توصیه راه حلهای کوتاه‌مدت برای رفع مشکل می‌گردد .در حالی که پدیده‌نابرابری توزیع درآمد، به خاطر مقاومت نیروهای درونی، پایداری از خود نشان می‌دهد واجرای چنین توصیه‌هایی می‌تواند در قالب تغییر قیمتهای نسبی پیامدهای نامطلوبی بر توزیع‌درآمد و رشد اقتصادی داشته باشدفارغ از جنبه‌های عدالت اجتماعی، از دید رشد اقتصادی، مسئله توزیع درآمد دست کم از دوجنبه دارای اهمیت است .اول در تدارک منابع رشد و دوم از جهت ساختار فرایند رشد .تجربه‌اغلب کشورهای در حال توسعه نشان داده است که توزیع نابرابر درآمد بر مسئله تشکیل سرمایه‌کمتر تأثیر داشته است، اما از جنبه دوم، یعنی شکل‌گیری فرایند رشد، بسیار مهم می‌باشد.در این مقاله، برخی از زمینه‌های تأثیر متقابل رشد و توزیع درآمد در اقتصاد ایران موردتوجه قرار گرفته است و ضمن اشاره به برخی از شاخصهای نابرابری توزیع درآمد، با توجه به‌محدودیتهای آماری، نشان داده شده است که وجود درآمدهای نفتی، این امکان را در اقتصادایران فراهم نموده است که فرایند توسعه بدون توجه به زمینه‌های نابرابری توزیع درآمد وپیامدهای آن شکل بگیرد .در حالی که توزیع نابرابر درآمد، با ایجاد محدودیت در ساختار کیفی‌و کمی بازار، بر دو گانگی اقتصاد تأکید می‌ورزد .در این زمینه، آثار توزیعی مخارج و درآمدهای‌مالیاتی دولت هم مد نظر قرار گرفته است..
یادداشت :
/ سهیلا پروین
شناسه : 400258
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/9/11
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.