×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: معماري پايدار
پدیدآورندگان : ندا دلپاك يگانه (پديدآور)
مجيد راسخي (پديدآور)
شيرين طغياني (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : دومين كنگره بين المللي سازه، معماري و توسعه شهري
خلاصه : مفهوم پايداري در دهه 1970 ميلادي، نتيجه آگاهي بشر نسبت به مسائل محيط زيست و مشكلات فرهنگي – اجتماعي و اقتصادي مي باشد. يكي از مهمترين اهداف توسعه پايدار، حفظ طبيعت و اصلاح نگاه به آن است و تجلي توسعه پايدار در حوزه محيط ساخته شده ،معماري پايدار ناميده مي شود. كاربرد مفاهيم پايداري و توسعه پايدار در معماري مبحثي به نام معماري پايدار را به وجود آورده است. معماري پايدار - كه در واقع زيرمجموعه طراحي پايدار است - را شايد بتوان يكي از جريانهاي مهم معاصر به حساب آورد كه عكسالعملي منطقي در برابر مسايل و مشكلات عصر صنعت به شمار ميرود. براي مثال، 50 درصد از ذخاير سوختي در ساختمانها مصرف ميشود كه اين به نوبه خود منجر به بحرانهاي زيست محيطي شده و خواهد شد. بنابراين، ضرورت ايجاد و توسعه هرچه بيشتر مقوله پايداري در معماري بخوبي قابل مشاهده است. توسعه پايدار، توسعه ايي است كه نيازهاي اكنون را به گونه اي برآورده نمايد كه توان نسل هاي بعدي را جهت تامين نياز، كاهش ندهد. با توجه به مطالب مطروحه، اين مقاله به تعريف معماري پايدار و بيان ويژگي هاي آن شامل مشخصات فرهنگي، اجتماعي، اكولوژيكي و اقتصادي مي پردازد و با مطرح كردن اثرات توسعه پايدار بر معماري و نمود كالبدي بخشيدن به شاخصه هاي توسعه پايدار در معماري گامي در جهت پايداري برداشته شود. براي رسيدن به اين هدف به اطلاعاتي در رابطه با توسعه پايدار و راهكارهاي آن در معماري نياز داريم. اين تحقيق در نهايت ويژگي هاي معماري پايدار را شامل 1- ايجاد فضاي مشترك چند عملكردي 2- آموزش مردم براي حفظ و نگهداري محيط زيست از طريق دادن خدمات و فضاي مناسب 3- بكارگيري سازه هاي نوين مطابق اصول توسعه پايدار 4- استفاده از مصالح بوم آورد -5 انعطاف پذيري 6- استفاده از انرژي هاي نو و تجديد پذير و ........ بيان مي كند.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-ICSAU02-ICSAU02_0778.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1394/3/16
تاریخ تغییر رکورد : 1395/7/18
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.