×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: غيب و ايمان به آن از منظر علامه طباطبايي
پدیدآورندگان : سيده مريم موسوي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : علم غيب
ايمان
آخرت
غيب
عالمان به غيب
شهود
وضعیت نشر : قم : : مركز اطلاعات و مدارك اسلامي ، ، 1393
مشخصات فیزیکی : ‮ ‭168‬ ص.‬
خلاصه : بررسي مفهوم غيب و تأکيد بر ايمان به غيب و امکان علم به غيب از ديدگاه قرآن و نگاه مفسران است. نگارنده پس از مطالعه آيات قرآن و کتب اديان ديگر و برخي روايات و ديدگاه مفسران در باره غيب و علم به غيب پيدا کردن، به اين نتيجه مي‌رسد که اعتقاد به غيب و عالم غيب در همه اديان، اساس ديانت بوده و ادله عقلي و نقلي، وجود عوالم غيبي و موجودات در آن را اثبات مي‌نمايد. اين ادله ثابت مي‌کنند وراي اين جهان دنيايي قبل از آن بوده و جهاني بعد از آن خواهد بود و انسان بعد از مرگ وارد عالم برزخ و قيامت خواهد شد. نويسنده همچنين ثابت کرده است غيب و غايب بودن از حواس و ادراک متعلق بشري است و محدود به حدود مادي و جسماني است و شامل موجودات محدود مثل ملائکه، جن و شيطان و ساير موجودات نيز مي‌باشد، اما نسبت به خداوند که وجود نامحدود و محيط بر همه چيز است، غيب معنا ندارد. او همچنين پس از مراجعه به آيات و روايات به دو دسته ادله متناقض در باره انحصاري و غيرانحصاري بودن علم غيب برمي‌خورد که برخي علم به غيب را منحصر به خداوند مي‌دانند و برخي انبيا و ائمه و بندگان شايسته الاهي را نيز عالم به غيب معرفي کرده‌اند و او از جمع بين اين ادله به اين نتيجه مي رسد که علم غيب مطلق و بدون قيد و شرط مختص خداوند است؛ ولي برخي از بندگان خاص با اراده خداوند و تعليم حضرت حق به غيب علم پيدا مي‌کنند. نگارنده اين تحقيق را در چهار بخش تدوين نموده است. بخش اول به بيان کليات و تاريخ زندگي علامه طباطبايي و بررسي مفهوم لغوي غيب و بخش دوم به بررسي ماهيت و حقيقت غيب از ديدگاه قرآن و مراتب علم غيب و مصاديق قرآني علم غيب و بخش سوم به موضوع علم داشتن به غيب و بخش چهارم به ايمان به غيب و توصيه‌هاي قرآني در اين باره اختصاص يافته است.
یادداشت :
/ موسوي، سيده مريم
؛ استاد راهنما: قيومي، محمدباقر
ملزومات سيستم: ويندوز (XP+)، با پشتيباني از متون فارسي و عربي؛ گوگل کروم 23+، موزيلا فايرفاکس 23+، اينترنت اکسپلورر 9+، ادوب اکروبات ريدر 9+
کتابنامه
رساله علمي
شناسه : 561145
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/3/4
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.