×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: تفسير روايي سوره لقمان
پدیدآورندگان : ابراهيم فلاحي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : تـفـسـيــر
تفسير روايي
سخنان حكمت‌آميز
روايات تفسيري
سوره لقمان
وضعیت نشر : قم : : مركز اطلاعات و مدارك اسلامي ، ، 1393
مشخصات فیزیکی : ‮ ‭282‬ ص.‬
خلاصه : شرح و تفسير سوره لقمان با رويكردي روايي است. به باور نگارنده استوارترين تفسير از قرآن كريم، تفسيري است كه در بيان آورنده آن و اهل‌بيت عصمت تجلي كرده است. وي معتقد است تفاسير روايي (اثري) موجود عمدتا در قالب گزارش روايت سامان يافته‌اند. بدين صورت كه در ذيل هر آيه‌اي روايات مربوط به آيه را به ترتيب به همان شكل روايت (سند و متن) فقط نقل كرده‌اند و متني روان و تفسيري مبتني بر روايات نگارش نيافته است. برخي از تفاسير مانند كتاب برهان دسته‌بندي‌هاي موضوعي ارائه داده اما باز هم ذيل هر موضوع فقط به نقل روايت پرداخته است. نويسنده محتواي اين سوره را در پنج بخش خلاصه نموده و هر بخش را به يك قسمت اختصاص داده است. در بخش اول بعد از ذكر حروف مقطعه اشاره به عظمت قرآن و هدايت و رحمت بودن آن براي مؤمنان واجد شرايط داشته و در ادامه از مخالفين قرآن سخن گفته است. در بخش دوم نشانه‌هاي خدا در آفرينش آسمان و برپا داشتن آن بدون هيچ‌گونه ستون و آفرينش كوه‌ها در زمين مطرح و در بخش سوم قسمتي از سخنان حكمت‌آميز لقمان به هنگام نصيحت به فرزندش نقل شده است. نويسنده اين بخش را مهم‌ترين مبحث از مباحث اين سوره مي‌داند. بخش چهارم به دلايل توحيد برمي‌گردد، از تقليد كوركورانه بت‌پرستان انتقاد كرده، به علم گسترده خداوند اشاره و از توحيد فطري بحث كرده است. بخش پنجم اشاره‌اي كوتاه و تكان‌دهنده‌اي به مسئله معاد و زندگي پس از مرگ دارد و آن را با ذكر گوشه‌اي از علم غيب پروردگار به پايان برده است.
یادداشت :
/ فلاحي، ابراهيم
؛ استاد راهنما: مهدوي‌راد، محمدعلي
ملزومات سيستم: ويندوز (XP+)، با پشتيباني از متون فارسي و عربي؛ گوگل کروم 23+، موزيلا فايرفاکس 23+، اينترنت اکسپلورر 9+، ادوب اکروبات ريدر 9+
کتابنامه
رساله علمي
شناسه : 561014
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/3/4
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.