×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: تعيين كشت سازگار با استعدادهاي اقليمي-اقتصادي منطقه براي بهره برداري پايدار خاك و آب: بررسي منطقه اي در دهنو-مراسخون استان فارس
پدیدآورندگان : محمد آريان مهر (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : اولين همايش ملي مديريت و توسعه كشاورزي پايدار در ايران
خلاصه : زمين در بر گيرنده محيط فيزيكي و شامل شرايط اقليمي، پستي و بلندي، خاك، هيدرولوژي و پوشش گياهي است. فاكتورهاي فوق تعيين كننده توانايي زمين براي هر كاربري و بهره وري مربوطه مي باشد. اين مطالعه به منظور بررسي و تطبيق محدوديت ها و توانايي هاي خاك هاي منطقه براي پرورش برخي گياهان كشاورزي، معرفي يك الگوي كشت تناوبي مناسب و دستيابي به كشاورزي پايدار (بهره برداري بهينه از منابع طبيعي با نگاهداري قابليت آنان) صورت گرفت. مناطق دهنو و مراسخون در شمال غرب استان فارس واقع اند. تراكم خاك در مزارع برنج، عمده ترين محدوديت فيزيكي خاك براي كشت ساير محصولات مانند گندم، چغندر قند، هندوانه بود. در سطح وسيعي از منطقه، بخصوص در زمين هاي پست و دشت هاي آبرفتي رودخانه اي سطح آب زيرزميني بالا بوده و يا سيل گير بودند. از ديگر عوامل محدود كننده كشت بويژه براي برنج، شيب زمين و وجود گراول در مخروط افكنه ها مي باشد. از مهمترين اقدام هاي بهسازي ممكن، ايجاد شبكه زهكشي، ايجاد ديواره سيل بند در مجاورت رودخانه ها و مسيل هاي عمده منطقه و بانكت بندي شيب هاي ملايم كارآمد مي نمايد. با نگاهي بر شرايط اقليمي منطقه و دوره مطلوب گياهان مورد بررسي براي تكميل چرخه رشد و باروري گياه، به نظر مي رسد هر چند كشت رايج منطقه با محدوديت نسبي مواجه بود ولي تناوب پيشنهادي از قابليت مطلوبي براي بهره وري بهينه از شرايط اقليمي منطقه برخوردار باشد. كوچك بودن عمده كشتزارهاي منطقه و وضعيت اقتصادي و اجتماعي نه چندان مطلوب كشاورزان منجر به بهره برداري فشرده از زمين هاي كشاورزي شده است. تغيير كشت رايج در منطقه و رواج الگوي كشت تناوبي جديد، نيازمند مديريت بهينه كشاورزي در سطح كلان، همراه با سياستهاي حمايتي مطلوب از توليد و كشاورز را مي طلبد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-NCMDSAI01-NCMDSAI01_054.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1388/3/22
تاریخ تغییر رکورد : 1394/8/14
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.