×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: تاريخ آموزش و پرورش در ايران دوره تيموريان
پدیدآورندگان : طالبيان , محمد (پديدآور)
مهدي جليلي (پديدآور)
نصرت‌الله سعيدي (پديدآور)
نوع : تصوير
جنس : پايان نامه
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی

توصیفگر : ايران -- تاريخ -- تيموريان، ۷۷۱ - ‎۹۱۱ق
آموزش و پرورش -- ايران -- تاريخ
رده بندی : ۳۷۰‎ /۹۵۵ ط‏ ‎۱۹۲‎ ت‏-DDC
وضعیت نشر : مشهد : سازمان كتابخانه ها، موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي ، 1390
مشخصات فیزیکی : دفاع پایان نامه . کارشناسي ارشد(دانشگاه آزاد اسلامي مشهد، دانشکده الهيات) ؛ ‎۱۳۷۷.
خلاصه : در مبحث اول موقعيت سياسي، اجتماعي و فرهنگي ايران از سده هفتم تا نيمه سده هشتم هجري بررسي شده است ودراين رابطه اوضاع سياسي ايران در عصر مغولان تا حاکميت تيمور که شامل: ايلخانان، آل چوپان، آل جلاير، آل مظفر، سربه داران، طغاي، آل کرت مي‌شود، بررسي شده است. سپس وضعيت اجتماعي ايران در عصر حاکميت مغولان که عصر محنت و انحطاط و عصر ايلخانان، عصر ظلم و بي عدالتي وفساد و غازان خان است، بررسي مي‌شود. در فصل سوم نگاهي به وضعيت فرهنگي و آموزشي ايران در سده هفتم و هشتم دارد. نقش سلاطين تيموري درآموزش و پرورش و فرقه هاي مذهبي همچون تصوف، فرقه حرضيه، نوربخشيه، مشعشعيان، نعمت اللهيه، نقشبنديه شرح داده شده است. پس تأثير دين و اديان فارسي و رونق يعني علم و ادب به تفکيک توضيح داده شده است. مراکز عمده تعليم وتربيت در عصر تيموريان راکه عبارتند از: مدارس هرات، شاهرخ، غياثيه، گوهرشاد بيگم، اخلاصيه، سلطاني، اميرعليشيرنوايي و... آورده شده است. در فصل آخر به ذکر دانشمندان مشهور عصر تيموري وآثار وآراء آموزشي وتربيتي آنها پرداخته است که عبارتند از: سمرقندي، جامي، ملا حسين کاشفي، دواني، روزبهان، جرجاني، قوشچي، قاضي زاده رومي و عليشير نوايي.
شناسه : oai:aqlibrary.com/39022
شرایط دسترسی : سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی
تاریخ ایجاد رکورد : 1390/7/30
تاریخ تغییر رکورد : 1390/8/5
ملحقات : ملزومات سیستم: ویندوز 98+ ؛ با پشتیبانی متون عربی؛ IE6+ شیوه دسترسی: شبکه جهانی وب عنوان از روی صفحه عنوان گرفته شده است داده های الکترونیکی ‎‎‎‎‎‎‎‎‎بيست و هفت، ‎۳۴۵ص. کتابنامه: ص. ۳۱۹ - ‎۳۴۵؛ همچنين بصورت زيرنويس. تاریخ ورود اطلاعات: 1390/07/30
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.