×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي اثرات تنش خشكي بر گياهان داروئي
پدیدآورندگان : محسن موسوي نيك (پديدآور)
ميثم قائدي جشني (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : همايش ملي علوم و فنون كشاورزي
خلاصه : خشكي يكي از مهم‌ترين عوامل محدودكننده رشدگياهان در سراسر جهان و شايع‌ترين تنش محيطي است كه تقريباً توليد 25 درصد اراضي جهان را محدود ساخته است. از آن‌جائي كه بخش اعظمكشور جزء مناطق خشك و نيمه خشك محسوب مي‌شود مطالعه گياهان داروئي و امكان كشت و كار وسيع آن‌ها در مناطق كم اب، فرصتي را فراهم مي‌آورد تا با توجه به نياز روزافزون تقاضا بريا آن‌ها در داخل وخارج كشور، امكان ايجاد اشتغال و درآمدزائي در كشور با استفاده از اين گياهان نيز فراهم شود.ارزيابي تحمل به خشكي گياهان داروئي به منظور كشت در مناطق كشت از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. كه با بررسي خصوصيات مروفولوژيكي و آنتومي گياهان، مي‌توان به واكنش آن‌ها را نسبت به تنش وارده ارزيابي نمود. وجود هر نوع تنشي از قبيل خشكي بسته به اينكه در چه مرحله‌اي يا مراحلي از رشد اتفاق افتد، موجب صدمه به يك يا تعدادي از اجزاء عملكرد و در نتيجه عملكرد نهائي شود. كاهش عملكرد گياه در شرايط تنشخشكي مي‌تواند به دليل كاهش سطح فتوسنتز كننده، كاهش توليد كلروفيل، افزايش انرژي مصرفي گياه براي بالا بردن غلظت شيره سلولي ويا افزايش حجم ريشه باشد. گرايش روزافزون به سمت طب گياهي در درمان بيماري‌ها چه در سطح جهاني و چه در داخل كشور لزوم توسعه كشت گياهان داروئي را امري اجتناب‌ناپذير نموده است. با توجه به بحران كم آبي دركشور، انجام پژوهش‌ها در ضمينه مشخص نمودن نياز دقيق ابي گياهان داروئي امري ضروري به نظر مي‌رسد، و از آن‌جائيكه تنش خشكي در برخي موارد باعث افزايش مواد موثره در برخي از اين گياهان مي‌شود ، ما را بر اين داشت كه دراين تحقيق به بررسي اثرات تنش خشكي در تعدادي از گياهان داروئي مهم از جمله اسفرزه، آويشن، بابونه آلماني، بادرشبو، شويد، نعناع،زيره سبز، سياهدانه‌، چاي ترش و انيسون و بپردازيم.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-CAST01-CAST01_149.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/4/7
تاریخ تغییر رکورد : 1393/6/8
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.