×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: مدل سازي و تحليل لرزه اي بناي تاريخي شاه نعمت ا... ولي ماهان
پدیدآورندگان : محمدجواد فدائي (پديدآور)
مهدي نيكوئي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر : بناهاي تاريخي
وضعیت نشر : پنجمين كنفرانس بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله
خلاصه : بناي شاه نعمت ا.. ولي ماهان يكي از آثار با شكوه و زيباي تاريخي فرهنگي ايران مي باشد. اين بنا از گنبد و دو مناره زيبا به ارتفاع 41/6 متر تشكيل شده است. اين بنا در شهر ماهان در 30 كيلومتري جنوبشرقي كرمان واقع شده است. استان كرمان يكي از استانهاي لرزه خيز ايران و با خطرنسبي زلزله زياد و خيلي زياد ميباشد و زلزله هايي نظير زلزله سال 1360 گلباف و زمين لرزه 5 دي ماه سال 1382 بم را تجربه نموده است .از اين جهت، با توجه به وجود گسل هاي متعددي در اين منطقه و همچنين اهميت اين بنا از لحاظ تاريخي، فرهنگي و گردشگري، مقاوم سازي اين بنا يكي از مسائل مهم وقابل توجه مي باشد. نظر به اينكه مصالح مصرفي در اين بنا از نوع مصالح بنايي با قدرت چسبندگي پايين مي باشد و همچنين با توجه به سوابق آسيب پذيري اين بنا در برابر زمين لرزه هاي قبلي از جمله زلزله گلباف به نظر مي رسد كه اين بنا در مقابل زلزله هاي نسبتاً شديد ضعيف باشد. هدف از اين تحقيق، بررسي آسيب پذيري اين بنا در برابر زلزله مي باشد. به اين منظور در مرحله اول سازه مناره با توجه به مشخصات فيزيكي مصالح مصرفي مدل سازي شده و توسط نرم افزارهاي 2000 ANSYS , SAP در برابر بارهاي ناشي از زمين لرزه، آناليز ديناميكي گرديده است. نظر به اينكه ضخامت مناره نسبت به ارتفاع آن كم است، در حالت اول براي تحليل از المانهاي Shellاستفاده شده است. چگونگي شكل المانها و نحوه شبكه بندي آنها تأثير زيادي در دقت جوابها دارد به همين علت جهت آناليز، المانهاي Shell براي دو گزينه مختلف به كار رفته است. درحالت دوم با استفاده از المان هايsolid براي آجر وملات هركدام به صورت مجزا با خواص فيزيكي مربوط به خود آناليز ديناميكي صورت گرفته است. در خاتمه پيشنهادهايي براي استفاده از نتايج مدلسازي و تحليل، در مقاوم سازي اين بنا در برابر نيروهاي ناشي از زلزله ارائه گرديده است.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-SEE05-SEE05_014.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1385/6/25
تاریخ تغییر رکورد : 1396/7/1
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.