×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: علل بازده توسعه اجتماعي در زنان ايران از منظر اموزش عالي و اشتغال
پدیدآورندگان : معصومه نصيري (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : اولين همايش اشتغال و نظام آموزش عالي كشور
خلاصه : زنان به عنوان نيمي از افرا جامعه نه تنها موضوع توسعه بلكه اهرم موثري در پيشبرد اهداف آن به شمرا مي آسيند. نقش فعال و مشاركت تعيين كننده زنان در بسياري از پديده هاي اجتماعي به ويژه روند توسعه قاصتادي ، اجتماعي و فرهنگي توجه اص به مسائل و موضوعات مربوط به زنان را در دهه هاي اخير برانگيخته است. در بررسي هاي كه راجع به وضعيت تحصيلات عالي و اشتغال زنان ايران انجام شده است به نظر مي رسد فاصله بسياري ميان سطح تحصيلات زنان و مردان وجود دارد. چنانچه بر اساس نتايج سال 1380، از مجموعه جمعيت 25+ سال جامعه نمونه آماري كشور 10/65 درصد مردان و 5/77 درصد زنان داراي تحصيلات عالي هستند. از نظر وقعيت مشاركت اقتصادي – اجتماعي تفاوت زيادي ميان زنان و مردان ايران در بخش اشتغال مشاهده مي شود. زنان عل رغم داشتن مهارت مشابه با مردان شانس كمتري براي اشتغال دارند. چنانچه در سال 1375، 55/62 درصد مردان تنها 7/89 درصد زنان قعال كشور شاغل بودند. به عبارت ديگر مردان بيش از 7 برابر زنان اشتغال داشتند. علاوه بر اين نگرش هاي سنتي فرهنگي راجع به حوزه هاي فعاليت زمان و تاكيد بر نقش هاي جنسيتي (Gender Roles) موجب شده است كه در سال 1376 بيش از 75 درصد زمان شاغل در بخش دولت – سه زن از هر چهار زن – صرفا دربخش اموزش و پرورش مشغول به فعاليت باشند. به عبارت ديگر عليرغم تخصص بسياري ازدانش آموختگان در رشته هاي فني در مراكز آموزش عالي، درصد قابل توجهي از آنان در مشاغلي خارج از گرايش هاي اصلي خود مشغول به فعاليت ميشوند. محدويت هاي آموزشي و شغلي موجود علاوه بر اينكه موجب اتلاف سرمايه ها وبودجه هاي بخش آموزش عالي مي گردد روند توسعه اجتماعي زمان را نيز با كندي روبر مي سازد. مقاله حاضر در راستاي محور تبيين ماموريت نظام آموزش عالي در ايجاد و بسترسازي اشتغال (بررسي روند جاري و آتي اشتغال فارغ التحصيلان نظام آموزش عالي) مي باشند. در اين تحقيق از روش اسنادي (Documentary Research) و روش مقايسه ايي (Comparative Method) استفاده مي شود. به نظر مي رسد افزايش آموزش عالي ، ارتقاء موقعيت شغلي زنان درحوزه هاي مديريتي، تقويت فعاليت هاي درآمدزا و گسترش مراكز خود اشتغالي، بازنگري در سنت هاي فرهنگي و اجتماعي و اصلاح قوانين از راهكارهاي مهم افزايش اشتغال زنان دانش آموخته هستند.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-ESHTEGHAL01-ESHTEGHAL01_030.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1386/1/28
تاریخ تغییر رکورد : 1394/12/21
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.