×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: روش ها و رويكردها در آينده پژوهي
پدیدآورندگان : طاهره صادقي (پديدآور)
وحيد آمره ئي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : دومين همايش ملي آينده پژوهي
خلاصه : دگرگوني ها در پديده هاي علمي، اجتماعي، فرهنگي و ديگر موارد به گونه اي است كه هر گونه غفلت و كم توجهي به آن، سازمانها را با مشكلات جدي، رو به رو خواهد نمود. بنابراين براي درك سريع متغيرهاي محيطي و پيش بيني تهديدات و فرصت ها و احراز آمادگي هاي لازم، نياز به بهره گيري از روش هاي آينده نگرانه داريم. يكي از دانش هاي جديد و مفيد براي هدايت سازمان ها، آينده پژوهي مي باشد كه مشتمل بر مجموعه تلاش هايي است كه با استفاده از تجزيه و تحليل منابع، الگوها و عوامل تغيير و يا ثبا، به تجسم آينده هاي بالقوه و برنامه ريزي براي آنها مي پردازد. آينده پژوهي با روش ها مختلفي صورت مي گيرد. روش هاي به كار گرفته شده، از جمع آوري حدس هاي افراد صاحب صلاحيت تا محاسبات پيچيده آماري، گسترده اند. انتخاب روش پيش بيني مناسب، به عواملي نظير ماهيت موضوع مورد پيش بيني، تجربه هاي موجود و منابع مالي در دسترس بستگي دارد. معرفي روش ها و رويكردهاي موجود در آينده پژوهي، بحثي است كه در اين مقاله پي مي گيريم.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-FUTURESSTUDIES02-FUTURESSTUDIES02_003.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/1/22
تاریخ تغییر رکورد : 1394/8/23
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.