×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: مديريت آينده پژوهي
پدیدآورندگان : فاطمه اماني (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر : مديريت آينده پژوهشي
وضعیت نشر : كنفرانس بين المللي مديريت در قرن 21
خلاصه : پيش بيني آينده يكي از دغدغه هاي هميشگي بشر بوده است. امروزه با پيشرفت دانش، تركيب علوم گوناگون اين امكان را به بشر داده است كهبا استفاده از دانش، مسير زندگي آينده را طراحي كند. شريعت مقدس اسلام با بهره مندي از منابع غني، مي تواند شيوه ها و منابع آيند ه پژوهي را غناببخشد. دانشمندان مسلمان با تأمل در موضوعات مرتبط با آينده پژوهي، مانند زندگي جاودان اخروي، عصر ظهور، قضا و قدر، و پيش بيني هاي بيان شدهدر روايات ديني، فصل جديدي در اين دانش ايجاد كرده اند. [20] آينده پژوهي به عنوان دانش شناخت و شكل دهي به آينده، امروزه جايگاه مهمي دردنيا پيدا كرده و وارد عرصه هاي مختلف زندگي بشر اعم از فرهنگ، سياست، اقتصاد، اجتماع و... شده است. اين دانش نو پديد، با اينكه ريشه در گذشتهتاريخ دارد ؛ اما سامان جديدي پيدا كرده و داراي اصول، مباني، رويكردها و روش هاي خاصي شده است. از آنجايي كه رشد و بالندگي آينده پژوهي درغرب بوده، مباني و اصول آن نيز از مدرنيته غربي تاثير پذيرفته و رنگ و بوي اومانيستي و سكولار به خود گرفته است. بر اين اساس براي بومي سازيآينده پژوهي، بايد پالايش جدي در رويكردها و مباني آن صورت گيرد و از منظر ديني- بخصوص از منظر قرآني- به آن پرداخته شود. شناخت رويكردهاي آينده شناسانه قرآن و توجه به جايگاه آموزه مهدويت در آن، مي تواند كمك شايان توجهي در بومي سازي آينده پژوهي كرده و جنبه هايديني آن را تقويت و يافته هاي آن را واقعي تر سازد. [13] آينده پژوهي، دانش 0شكل بخشيدن به آينده) به گونه اي آگاهانه و فعالانه است كه مي تواند بذرروياها آرزوها و آمارهاي نجيب و اصيل يك ملت را باور كند. مهمترين هدف آينده پژوهي ايجاد تصويري از آينده است تا به بهبود آن بيانجامد. يكي ازحقوق گذشتگان بر ما، توجه به آراء و برنامه هاي ايشان براي ساختن آينده جامعه است. [2] در عصري كه تغيير مداوم و عدم اطمينان از مهم ترين ويژگي هاي آن است و كسب و كارها هر روز با مسائل جديد و ناشناخته اي از جنس آينده روبه رو هستند، چگونه مي توان براي آينده برنامه ريزي كرد. [3]
شناسه : oai:civilica.com/Paper-ICMNG01-ICMNG01_177.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/8/27
تاریخ تغییر رکورد : 1395/9/14
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.