×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: اندازه گيري
پدیدآورندگان : يدالله سلطانزاده (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : پنجمين كنفرانس بين المللي مديران كيفيت
خلاصه : اندازه گيري يكي از مسائل اساسي علم و مهمترين شاخص هائي است كه ثمر بخشي فعاليت ها را نشان مي دهد و صحيح ترين و كامل ترين روش دستيابي به آگاهي ها و دانستنيهاي انسان براي فعاليت هاي پويا و پايدار مي باشد. در اهميت اندازه گيري همين بس كه قرآن مي فرمايد خورشيد و ماه بر طبق حساب و منطقي مي گردند و جريان دارند و هر جنبش و حركتي در كرة زمين صورت مي گيرد سرچشمه اصلي اش نور و حرارت خورشيد است ، از بارش باران ها تا وزش بادها و رويش گياهان و جذر و مد درياها و … همه و همه به بركت اين موهبت الهي است كه بر حسب قانون و ميزان است كه اگر اين نظم نبود زندگي بشر هم نظام پيدا نمي كرد. در سالهاي اخير در دنيا الگوي مصرف و همچنين توليد بسياري از فرآورده هاي شوينده و بهداشتي و … دستخوش تحولات و دگرگوني هاي فزآينده بوده است. مصرف كنندگان آگاهتر و دقيقتر شده اند و بدنبال محصولي با كارآئي بيشتر و قيمت كمتر مي روند.امروزه بيشتر از هر زمان اقتصاد ايران دچار بحران است و راهكارهاي برون رفت از آن در خصوصي سازي و بورس و امثالهم امكان ندارد و حتي بهره وري معمول كه بصورت ارزش افزوده يا ساير فاكتورهائي از قبيل فيزيكي و مقداري كه از طريق سيستم حسابداري مورد بحث مي باشد جوابگو نيست بلكه بايد اندازه گيري ورودي و خروجي فرآيندها با ريشه يابي علل اثرگذار بر كارآئي و اثر بخشي از طريق شناسائي و ريشه يابي متغيرها در كيفيت و محاسبه آنها اقدام به پيشگيري و ممانعت از بروز مجدد گردد كه در اين مقاله به كيفيت به عنوان يكي از مهمترين عوامل موفقيت در رقابت اقتصادي و بقاي سازمانها ، شركتهاي توليدي در بازارهاي داخلي و بين المللي نگرش شده و براي دستيابي به مطلوبيت كيفي با ابزار علمي اندازه گيري بعنوان مبناي محاسبه و تحليل و استنباط آماري از طريق كنترل آماري فرايند (SPC) جهت اطمينان از صحت فعاليت ها با روشهاي آماري ملاك عمل قرار گرفته است.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-CQM05-CQM05_014.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1385/11/2
تاریخ تغییر رکورد : 1385/11/2
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.