×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: تحليل تطبيقي مفهوم عرفان در معماري مجموعه آرامگاه هاي مشتاقيه و شاه نعمت الله ولي در كرمان
پدیدآورندگان : هديه موسي پورعسكري (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر : مهندسي معماري و توسعه پايدار
وضعیت نشر : كنفرانس بين المللي عمران، معماري و توسعه پايدار شهري
خلاصه : هر اثر معماري با ويژگي هاي مختص خود تاثيري خاص بر مخاطب دارد كه در جهت فهم اين تاثير بايد معماري آن به طور كامل تحليل شود . آثار معماري داراي دو بعد عيني و ذهني هستند و چونمعماري بيان ايده ها و ارزش ها به وسيله منظومه اي از علائمبصري است بنابراين اين ايده ها و ارزش ها به عنوان ابعاد ذهني يك بناي تاريخي در لايه هاي پنهان قرار ميگيرند و با شناخت آنهامباني نظري يك اثر معماري شكل ميگيرد. بي شك، دو مجموعهمشتاقيه و شاه نعمت الله ولي كه آرامگاه صوفيان عارفي چون مشتاق عليشاه و شاه نعمت الله ولي است، انديشه هاي عرفاني به عنوان بعدذهني باعث شكل گيري معماري اين دو مجموعه در شهر كرمان بااقليم گرم و خشك شده است. عرفان، نام علمي است از علوم الهي كه موضوع شناخت آن حق و اسماء و صفات اوست و عارفان به عنوانافرادي كه از خودشناسي به خداشناسي ميرسند، در اين مسير از هفت وادي سيروسلوك )طلب، عشق، معرفت، استغنا، توحيد، حيرت، فقر و غنا ( ميگذرند. هدف اصلي در اين مقاله، شناخت چگونگي تاثير عرفان در معماري اين دومجموعه و پاسخ به اين سوالات است: آيا انديشه هاي صوفيان در معماري تاثير گذار است؟ اگر پاسخ مثبت است آيا ميتوان به يك الگوي معماري در ارتباط با تاثيرعرفان در معماري دست يافت؟ اين مقاله با روش توصيفي تحليلي و بهره گيري از مطالعات ميداني و كتابخانه – اي، ريشه تصوف، اصول آن و تاريخ زندگي اين دو صوفي را بررسي كرده است و در ادامه با مطالعه تطبيقيمعماري اين دو مجموعه، دسته بندي و تحليل ويژگي هاي مشترك آنها، يك الگوي معماري در جهت تداوم اين گونه آثار ارائه داده است
شناسه : oai:civilica.com/Paper-ICCAU01-ICCAU01_1521.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/4/29
تاریخ تغییر رکورد : 1395/10/13
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.