×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي مفهوم نقوش تزييني مسجد گوهرشاد مشهد
پدیدآورندگان : مهتاب مبيني (پديدآور)
سيده ساره معتمدشريعتي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : همايش ملي نقش خراسان در شكوفايي هنر اسلامي
خلاصه : هنر نقش پردازي در معماري اسلامي ايران نشان دهنده تمدن، فرهنگ و اعتقادات هنرمند سازنده آن است. اين نقوش، نه جانشيني براي موضوعات طبيعي، نه ابداعي از باب بي موضوعي، بلكه تجسم صادقي از آن چيزي است كه در باور هنرمند است. در هنر و معماري اسلامي، طرح و نقش علاوه بر مضمون و زيبايي ظاهري اش، يك معني دروني نيز دارد، كه چشم جست و جوگر بيننده را از پس ظواهر زيبا به دنبال يافتن معنايي به عالم باطن هدايت مي كند. به طور كلي رمز بازتاب معرفت وجودي بالاتري است كه جوهره اش با چيزي كه نمادين شده، يكي گرديده است. بازتاب اين معرفت وجودي بيش از هر چيز در پس مفاهيم نقوش تزييني مساجد متجلي مي شود. اين پژوهش با مطالعه موردي رموز نقوش تزييني (نقوش گياهي، نقوش هندسي و نقوش خطي) مسجد گوهرشاد مشهد در دوره تيموري سعي بر نشان دادن وجود يك مفهوم كلي در پس رمز و راز نقوش تزييني دارد. هدف اصلي از اين تحقيق بررسي مفاهيم نقوش تزييني مسجد گوهرشاد مشهد است. نتايج بدست آمده نشان مي دهد كه انواع نقوش تزييني معماري ايراني اسلامي به ويژه در دوره تيموريان داراي مفاهيم رمزي است، كه اين مفاهيم دربرگيرنده اصول جهان بيني اسلام به ويژه توحيد، نبوت، معاد، عدل و امامت است. رسيدن به اين نتايج از طريق مطالعه ميداني و كتابخانه اي انجام يافت، همچنين در تدوين اين پژوهش از روش تحقيق تاريخي- تحليلي استفاده شده است.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-NCKIA01-NCKIA01_050.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1394/11/27
تاریخ تغییر رکورد : 1394/11/27
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.