×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: كشت توام بساك و ميكروسپورهاي آزادشده از بساك در محيط دو لايه به منظور توليد گياهان دابلدهاپلوئيد رز
پدیدآورندگان : مريم دهستاني اردكاني (پديدآور)
محسن كافي (پديدآور)
مهران عنايتي شريعت پناهي (پديدآور)
مريم جعفرخاني كرماني (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر : كشف بافت گياهي
وضعیت نشر : سومين همايش ملي بيوتكنولوژي كشاورزي ايران (گياهي، دامي و صنعتي)
خلاصه : روش هاي گوناگون كشت بساك به منظور ارائه راهكار مناسب، جهت توليد رز Rosa hybrida دابلد هاپلوئيد بررسي شده اند. در اين مقاله كولتيوارهاي رز Exotic و Elegant مورد استفاده قرار گرفتند. بساك ها در يك محيط دو لايه شامل محيط جامد همراه با يك لايه مايع در بالا كشت گرديدند. دو محيط جامد Nitsch and Nitsch و Murashige and Skoog در قسمت تحتاني و محيط مايع AT3 همراه با آمينواسيد (لاكتالبومين هيدروليزات) و قند سوكروز در لايه فوقاني استفاده شدند. عوامل مهم در اين پروتكل شامل انتخاب جوانه هاي گل با بيش از 50 % ميكروسپورهاي در مرحله تك سلولي انتهايي، سپس كشت بساك ها در محيط جامد و دو لايه به مدت يك ماه در تاريكي مداوم مي باشند. در اين روش بساك ها در محيط مايع فوقاني شناور و پس از چند هفته شكوفا شده و ميكروسپورها وارد محيط كشت مي گردند. در آغاز، برخي تركيبات ه ورموني شامل BAP ،(2، 4، 8 mg/l) IAA ،(2، 5 mg/l) 2,4-D ؛ mg/l 1 ، 0/5 و كينتين mg/l 3/2 ، 1/6 ، 0/2 در محيط MS و كولتيوارهايExotic و Elegant بررسي شدند. نتايج به دست آمده نشان داد كه اين تركيبات هورموني تفاوت معني داري در القاي كالوس ندارند، در واقع اين تركيبات هورموني موفق به القاي كالوس نشدند. در كولتيوار Exotic پنج محيط پنج محيط + MS ،MS محيط مايع NN + NN ،(MS/NN) NN مايع AT3 + NN ،(NN/NN) مايع با قند سوكروز+ لاكتالبومين هيدروليزات MS/AT3-LS با تركيبي از BAP mg/l 1 ، 0/5 و IAA mg/l 8 ، 4 بررسي شدند. نتايج به دست آمده نشان داد كه محيط MS بهترين محيط براي القاي كالوس بوده تفاوت معني داري ميان تركيبات هورموني مشاهده نشد. اما پس از دو ماه در محيط MS/AT3-LS با تركيب هورموني BAP+8IAA 0.5 از ميكروسپورهاي آزاد شده از بساك ها جنين به دست آمد كه براي اولين بار توليد جنين از كشت توام بساك و ميكروسپورهاي آزاد شده در رز گزارش مي گردد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-AGRIBIOTECH03-AGRIBIOTECH03_444.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1392/4/27
تاریخ تغییر رکورد : 1396/8/28
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.