×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي و نقد اصطلاحات سبك شناسي و نقد ادبي در شعر سنتي تا قرن يازدهم
پدیدآورندگان : مرتضي رشيدي (پديدآور)
فهيمه محمدي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : همايش ملي ادبيات غنايي
خلاصه : سبك شناسي از مباحث نو ادب فارسي است كه راهي طولاني تا به تكامل رسيدن دارد، اگر ديوان هاي شاعران زبان فارسي را از نظر توجه بهمفاهيم و اصطلاحات ادبي ، بررسي كنيم؛ در مي يابيم كه آنان در خلا ل اشعارشان درباره بسياري از اصطلاحات و مفاهيم ادبي نظر داده اند. ازآنجا كه پژوهشي فراگير درباره سبك شناسي اثر از ديدگاه خالقان آثار ادبي انجام نشده بود، در اين پژوهش، بررسي و نقد اصطلاحات سبك شناسيو نقد ادبي در شعر سنتي تا قرن يازدهم از نظر خالقان اثر مورد بررسي قرارمي گيرد ، با مطالعه نظر خالقان آثار ادبي ميتوان به سبك جديد آنهاپي برد . صطلاحاتي كه شاعران براي اشاره به سبك استفاده مي كردند عبارتند از: ادا، سخن، سخنگوي، شاعر، شعر، رسم، غزل، فن و نظم ،كهخود اصطلاح سبك در اين دوران رايج نبوده است . در اين تحقيق ضمن تبيين اهميت مفهوم سبك ،اصطلاحاتي را كه ناظر بر اين مفهوم است،تحليل كرده ايم .مطالعه اين اصطلاحات در آثار شاعران اين نتيجه را دارد كه بسياري از اصطلاحات نقد ادبي و سبكشناسي بصورت آگاهانه درشعر سنتي بكار رفته است و شاعران كم و بيش تعاريف خاصي از برخي اصطلاحات سبك شناسي داشته اند.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-LYRICLIT01-LYRICLIT01_129.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/8/11
تاریخ تغییر رکورد : 1396/9/11
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.