×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: نقش روي در كاهش اثرات تنش شوري
پدیدآورندگان : مهدي اسمعيل‌زاده (پديدآور)
صدقعلي زماني (پديدآور)
رسول احمدي عدلي (پديدآور)
مهريوش قهرماني (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : اولين همايش ملي تاثير پسروي درياچه اروميه بر منابع خاك و آب
خلاصه : عنصر روي (Zn) جزوعناصر ضرروي براي رشد و نمو گياهان مي‌باشد و عامل شايع‌ترين كمبودها براي ريزمغذي‌ها درگياهان است. كمبود آن طي تأثيرات فيزيولوژي بر متابوليسم پروتئين و آنزيم‌ها، بنيان ژن، تماميت ساختماني و عمل‌كردي غشاهاي زيستي، متابوليسم كربن فتوسنتزي و متابوليسم اكسين اثر داشته و باعث اختلال در آن‌‌ها مي‌شود. تنش شوري خاك و آب آبياري از مهم‌ترين عوامل محدودكننده توليد گياهان زراعي در مناطق خشك و نيمه خشكي كه دچار تنش شوري مي‌باشد، بوده و اين عل كه مزارع حول درياچه اروميه به سوي شور بودن پيش مي‌روند، بررسي اثر اكسيداسيوني بر روي فعاليت‌هاي حياتي شامل وتنش ايجاد شده اهميت ويژه‌اي دارد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه مصرف عنصر روي در حد 40 كيلوگرم از ماده شيميايي سولفات روي، باعث بالاتر رفتن تحمل گياه به شوري و افزايش عملكرد ميگردد. بنابراين اين اثرات متقابل مثبتي از مصرف روي در خاك‌هاي شور به خاطر افزايش دفاعي اكسيداتيو بهتر مانند آنزيم‌هاي زداينده راديكال‌هاي آزاد از تحمل بيشتري در مقابل تنش شوري برخوردارند و اعمال تيمار روي سبب افزايش صفات زراعي گياه شده و افزايش شوري سبب كاهش صفات زراعي مي‌گردد/
شناسه : oai:civilica.com/Paper-AZARAN01-AZARAN01_125.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/2/25
تاریخ تغییر رکورد : 1394/7/30
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.