×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي مديريت كاربرد نيتروژن درزراعت پنبه
پدیدآورندگان : حسين جميلي (پديدآور)
عبدا... بانياني (پديدآور)
سيدمجتبي نوري حسيني (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : يازدهمين كنگره علوم زراعت و اصلاح نباتات
خلاصه : اعمال مديريت زراعي مناسب نقش بسيار مهمي در تعادل رشد رويشي و زايشي پنبه دارد. كاربرد نيتروژن به عنوان مهمترين ماده غذاي در زراعت پنبه از اهميت ويژه اي برخوردار است. اين آزمايش به منظور بررسي زمان، ميزان و روش مصرف كود نيتروژنه در پايداري توليد پنبه انجام شد. طرح به صورت اسپليت فاكتوريل در قالب طرح پايه بلوكهاي كامل تصادفي با سه تكرار طي سالهاي 1385 تا 87 در ايستگاه تحقيقات پنبه كاشمر اجرا شد. زمان مصرف نيتروژن در سه سطح شامل تشكيل جوانه هاي گل، شروع گلدهي و شروع غوزه دهي به عنوان فاكتور اصلي و ميزان مصرف كود در چهار سطح بدون كود، 100% توصيه كودي، 50% بيشتر و 50% كمتر از توسيه كودي همراه با دو روش كاربرد نيتروژن به صورت نواري و پاشش مشتركاً در پلاتهاي فرعي قرار گرفتند. نتايج نشانداد، كمبود نيتروژن به طور كاملا معني داري سبب كاهش ارتفاع بوته ها شد. تعداد غوزه در هر بوته و همچنين عملكرد وش در سال اول به مقدار اندك اما در سال دوم به طور كاملاً معني داري در شرايط كمبود نيتروژن كاهش يافت. مصرف بيش از حد نيتروژن نيز سبب زياد شدن ارتفاع بوته ها و كاهش زودرسي پنبه در هر دو سال اجراي طرح گرديد. زمان مصرف نيتروژن نشان داد كه كاربرد آن در اوايل فصل رشد پنبه مناسبتر از اواسط دوره رشدي است. روش مصرف نيتروژن به صورت نواري در پاي بوته ها بر كاربرد آن به صورت پاشيي ترجيح داشت.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-NABATAT11-NABATAT11_0178.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1392/3/11
تاریخ تغییر رکورد : 1395/8/19
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.