×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: رازنامه يزداني
پدیدآورندگان : -
نوع : نامشخص
جنس : نسخه خطی
صاحب محتوا :

سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی

توصیفگر : کــــــلام
عقايد
حکــــــمت
وضعیت نشر : - ۱۸۶۳ - ميلادي
مشخصات فیزیکی : تهيه نسخه: نوع تهیه:اهدايي شرح تهیه:مقام معظم رهبري قرن تهيه: سال تهيه:۱۳۸۶ م
یادداشت :
:
شناسه : oai:aqlibrary.org/3123567
تاریخ ایجاد رکورد : 1397/10/28
تاریخ تغییر رکورد : 1399/1/26
ملحقات : :ملاحظات:کتابشناسي: کتابي است مشتمل بر نامه‌هاي اعتقادي و اخلاقي منسوب به وخشوران [پيغمبران] ايراني که هر نامه مشتمل بر چندين بند (با شماره) مي‌باشد. لازم به ذکر است که وخشور (به ضم اول و ثالث و واو معروف) در فارسي به معني پيغمبر است. عموما فارسيان به چندين وخشور از اهل ايران قائل‌اند. از همه بزرگتر مهاباد (مه آباد) را گويند و بعد از او جي افرام و شاه کليو و ياسان و گلشاه که کيومرث باشد. بعد از کيومرث چند تن از سلاطين و پادشاهان ايران را پيغمبر دانند که از آن جمله‌اند: سيامک، هوشنگ، تهمورس، جمشيد، فريدون، منوچهر، کيخسرو، زردشت، ساسان اول پسر بهمن و ساسان پنجم که به روزگار پرويز بوده و دساتير را جمع کرده است. گويند وخشور نيز مانند دستور که به معني وزير است در اصل وخش ور بوده يعني صحب وخش و وخشور به پارسي يعني صاحب کشف و ابهام که آن را فرتاب نيز گويند و آن پرتو بزرگي است که از خداي تعالي بر دل پيغمبران تابد. نسخه حاضر، حاوي تعاليم تمام پيامبران فوق الذکر است که غالب اين تعاليم به صورت بندهاي کوتاه يک سطري است به جز تعاليم زرتشت و ساسان اول که معمولا هر بند تا سه صفحه نيز مي باشد. مدت هاي مديدي است که دانشمندان و پژوهشگران شرق و غرب به بحث و جدل در مورد اين کتاب مشغول‌اند. بسياري از آنان بر اين باورند که اين کتاب "دساتير" اثري جعلي است که آن را منسوب به زرتشتيان کرده‌اند و مخالف قدمت و اصالت آن هستند. اين کتاب به احتمال قوي بر ساخته فرقه آذر کيوانيه است. مؤسس اين فرقه، آذر کيوان (۹۴۲ - ‎۱۰۲۷ق.) است. اين فرقه ادبياتي نسبتا وسيع داشته و بسياري از لغات را از ترکيب زبانهاي هندي، فارسي و يوناني و... ساخته‌اند، به طوري که اين لغات را در هيچ فرهنگي نمي توان يافت. بسياري از لغات دساتيري را در اين کتاب مي توان يافت.
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.