×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي تعامل كالبد شهر با برگزاري مراسم آييني نمونه موردي: قطاع 1طرح مصوب منطقه ثامن (بافت قديم مشهد)
پدیدآورندگان : سيدعلي حسين پور (پديدآور)
مونا خسروي (پديدآور)
مليحه بومري (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : اولين كنفرانس سالانه بين المللي عمران، معماري و شهرسازي
خلاصه : مراسم آييني به عنوان يكي از عوامل تاثيرگذار بر ساختار شهر از ديرباز مورد توجه بوده و ساختار شهرسازي بافت قديم شهرهاي سنتي پويايي اين موضوع مي باشد و به مقاله حاضر در راستاي هدف ارتقاي كيفيت فضاهاي شهري، به دنبال تبيين نحوه تعامل مراسم و مناسك آييني به عنوان عامل هويتي، فرهنگ و پايداري شيعيان با ساختار كالبدي فضاي شهري و رابطه متقابل صورت گرفته است. بررسي بافت قديم شهر مشهد با توجه به خاستگاه اعتقاد و آن و جايگاه فعلي اين شهر به عنوان كلان شهر مذهبي جهان در رابطه با برگزاري مراسم آييني جمعي بسيار حايز اهميت است. روش تحقيق در محدوده بافت قديم است توصيفي - تحليلي و براساس مطالعات اسناد و مدارك و اطلاعات جمع آوري شده از مصاحبه و مشاهدات ميداني و همچنين اطلاعات مصوب موجود طرح ها (20% از كاربري هاي مذهبي واقع در محدوده) بوده است كه حاصل آن تعيين مولفه هاي كالبدي موثر در انتخاب 1٬000 جهت برگزاري مراسم آييني مي باشد، سپس با بهره گيري از مدل آماري آنتروپي شانون و تكنيك رتبه بندي تاپسيس در نرم افزار SPSS معيارهاي موثر (مولفه هاي كالبدي) رتبه بندي گرديده است. نتايج حاصل از پژوهش نشان مي دهد: خوانايي مسير، ترافيك و عبورومرور راه ها، سلسله مراتب راه ها و .... بيشترين تاثير را در انتخاب مسير جهت برگزاري مراسم آييني دارند. توجه اين معيارها در روند برنامه ريزي و سامان دهي فضاي شهري، شكل گيري عرصه هايي جهت ايجاد و تقويت مناسبات و روابط بيروني و مكان هايي كه گروه هاي مختلف با خواست ها و علايق متفاوت گرد هم جمع مي شوند تا هنجارها و ارزش هاي خود را در آن به نمايش گذارند را نتيجه خواهد داد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-ICAUC01-ICAUC01_154.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1396/3/9
تاریخ تغییر رکورد : 1396/5/5
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.