×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: روزنامه رسمي جمهوري اسلامي ايران
عنوان: روزنامه رسمي كشور ايران
پدیدآورندگان : ايران. قوه قضاييه. روزنامه رسمي جمهوري اسلامي ايران (پديدآور)
نوع : متن
جنس :
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی كتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی

وضعیت نشر : تهران : : روزنامه رسمي جمهوري اسلامي ايران ، ، [۱۲۹۰] -
مشخصات فیزیکی : ج. :مصور، جدول، نمودار ؛ابعاد گوناگون.
یادداشت :
/ قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
روزنامه رسمی کشور یکی از سازمان‌های وابسته به قوه قضاییه است که به صورت شرکت سهامی اداره می‌شود. مطابق اساسنامه قانونی مصوب ۲۸/۱۲/۱۳۵۲، ارکان شرکت عبارتند از: مجمع عمومی، هیئت مدیره و مدیرعامل و بازرس قانونی است و ریاست محترم قوه قضاییه رییس مجمع عمومی شرکت می‌باشند. برابر ماده ۴ اساسنامه (اصلاحی ۱۲/۱۱/۱۳۸۱)، موضوع شرکت اداره چاپ و نشر روزنامه رسمی کشور، انجام سفارشات چاپی و مطبوعاتی قوه قضاییه، وزارتخانه‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی، تهیه، چاپ، توزیع و فروش کتب و نرم‌افزارهای الکترونیک و رایانه‌ای می‌باشد. وظیفه اصلی شرکت، چاپ و نشر کلیه قوانین و مصوبات مجلس شورای اسلامی، مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیین‌نامه و تصویب‌نامه‌های هیئت دولت و آراء وحدت رویه دیوان عالی کشور و دیوان عدالت اداری است. از دیگر وظایف مهم روزنامه رسمی کشور چاپ و نشر برخی آگهی‌های قانونی - قضایی، همچون آگهی‌های مربوط به تاسیس و ثبت شرکت‌های تجاری است. برابر ماده (۲) قانون مدنی، قوانین و مقررات، پانزده روز پس از انتشار در روزنامه رسمی در سراسر کشور لازم الاجراست مگر آن که در خود قانون، ترتیب خاصی برای موقع اجرا مقرر شده باشد. سهام شرکت صد در صد متعلق به دولت بوده و به طور کلی از بودجه عمومی کشور استفاده ننموده و کلیه هزینه‌های جاری خویش را از محل منابع داخلی، حق الدرج آگهی‌های قانونی و چاپ دفاتر و اوراق قوه قضایی، وزارت دادگستری و سازمان‌های تابعه تامین می‌نماید. روزنامه رسمی در حال حاضر واجد ۱۳۳ پست سازمانی (۶۵ پست در بخش‌های مختلف اداری و ۶۸ پست در بخش چاپخانه) می‌باشد. روزنامه رسمی کشور یکی از سازمان‌های وابسته به قوه قضاییه است. به موجب ماده واحده سال ۱۲۸۹ شمسی دولت موظف گردید در پایتخت روزنامه‌ای حاوی دستخط‌های سلطنتی و احکام وزارتخانه‌ و عزل و نصب مامورین و قوانین موضوعه منتشر سازد و این روزنامه با نام «مجله رسمی وزارت دادگستری» منتشر می‌گردید. در سال ۱۳۲۳ به موجب تبصره ۳ قانون بودجه مجلس شورای ملی این وظیفه به عهده مجلس محول گردید و هیات رییسه مجلس موطف گردید آن را به صورت یومیه منتشر سازد که اولین شماره با نام «روزنامه رسمی کشور» در تاریخ یکشنبه ۲۲/۱۱/۱۳۲۳ انتشار یافت این وضع ادامه یافت تا اینکه به موجب تبصره (۱۸) قانون بودجه سال ۱۳۳۸ کل کشور روزنامه رسمی به «وزارت دادگستری» منتقل گردید و نهایتا به موجب ماده واحده مصوب ۲۶/۱/۱۳۵۱ سازمان روزنامه رسمی به شرکت سهامی تبدیل گردید. از: http://WWW.rooznamehrasmi.ir جهت استفاده بهینه خوانندگان گرامی، اطلاعات مربوط به «مشروح مذاکرات مجلس» موجود در «روزنامه رسمی» به صورت مجزا و پس از فهرست روزنامه رسمی آمده است. در این راستا سعی شده اطلاعاتی در جهت بازیابی راحت‌تر و سریع‌تر نیز ارائه شود.
شناسه : 753407
تاریخ ایجاد رکورد : 1398/1/19
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.