×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي چگونگي برانگيزش حس افرينشگري كودكان در طراحي فضا هاي اموزشي
پدیدآورندگان : فريبا يزدچي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : اولين همايش ملي انديشه ها و فناوريهاي نو در معماري
خلاصه : دوران كودكي در ديدگاه دانشمندان و فلاسفه مرحله ي خطيري در زندگي ملتهاست پايه اي است كه شخصيت جوامع بشري در ان شكل مي گيرد تا به انجا كه برخي متفكرين گفته اند انگونه كه كودكان زيسته اند سرنوشت جوامع نيز همانگونه خواهد بود از همين جا اهميت و ارزش دوران كودكي به عنوان اولين مرحله درساختن جوامع بشري روشن مي گردد.رشد كودك در سالهاي ابتدايي زندگي از عوامل بسيار تاثير مي پذيرد فعاليت و بازي از اركان اصلي رشد و يادگيري هر كودكاست كه در ارتباط با فضا و محيط،رشد شخصيتي و اجتماعي او را شكل مي دهد. اغاز پرورش بسياري از توانايي هاي انسان در دوران كودكي است اغاز پرورش قدرتتخيل و خلاقيت نيز در دوران كودكي شكل ميگيرد منبع خلاقيت را بايد در تجربيات دوران كودكي يافت از اين رو لازم است تا در مراحل اغازين رشد كودك پرورشخلاقيت او مورد توجه قرار گير.افرينشگري و بر انگيزش حس كنجكاوي از مهمترين عواملي هستند كه تاثيري شايسته و بايسته در پرورش نسل خلاق،افرينشگر ومبتني بر پذيرش دانايي دارد.از ميان متعدد تاثير گذار در رشد خلاقيت كودك،شيوه هاي اموزشي،جنبه ها ي عاطفي شناختي كودكان و نيز مسائل تربيتي مورد بررسي قرار گرفته اند اما به - تاثير كيفيت فضاهاي معماري در پرورش خلاقيت كمتر توجه شده است.پژوهش ها نشان ميدهد كه در دوران كودكي قابليت ها و خلاقيت هاي كودكان پايه گذاري مي شود.بهترين زمان پيشرفت براي خلاقيت و تخيل در فاصله ي سني 8تا 11 سال روي ميدهد كودك طي اين سالها از محيط تاثير بيشتري مي گيرد و در مورد محيط خود به طور طبيعي كنجكاو است.كودك فقط چيزهايي را خوب فرا ميگيرد كه كه از راه مشاهده،تعمق،تجربه و فعاليتهاي شخصي اموخته باشد در اين ميان بازيهاي كودكان نقشي بي بديل در تسريع و تقويت توانايي هاي ايشان ايفا مي كند. ميزان و نوع ارتباطات گروهي در روند خلاقيت تاثير مثبت دارد طراحي فضا بهطوري كه ميزان ارتباطات را افزايش دهد بر كيفيت تعاملات تاثير مثبت داشته باشد بررشد خلاقيت نيز تاثير گذار است. يكي از روشهاي مهم متبلور كردن خلاقيت ايجاد فضاي محرك،مستعد و بطور كلي خلاق است،بوجود اوردن محيط خلاق مهمترين عامل براي عرضه انديشه هاي بكر و جديد است.لذا فضا هاي اموزشي كودكان مي بايست مناسب و مطلوب براي رشد جسمي و ذهني و عاطفي و اجتماعي كودكان باشد تا در روند تقويت خلاقيت او نيز تاثيرگذار باشد
شناسه : oai:civilica.com/Paper-NTA01-NTA01_456.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/6/24
تاریخ تغییر رکورد : 1394/8/21
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.