×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي تورم فشار هزينه ناشي از كاهش ارزش پول ملي و محاسبه تغييرات درآمد خالص صادراتي بخشهاي اقتصادي در ايران
پدیدآورندگان : ابراهيم حاجي زاده (پديدآور)
دانشگاه علامه طباطبائي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : ارز خارجي
نرخ ارز
كاهش ارز پول
تورم
وضعیت نشر : تهران : : دانشگاه علامه طباطبائي ، ، ‭۱۳۷۹‬
مشخصات فیزیکی : ‮‭۱۲۴‬ص.‬ : دیجیتالی، پی دی اف
خلاصه : در این رساله، ما اقدام به بررسی اثرات تورمی سیاست تضعیف ارزش پول و همچنین تاثیراتی که اجرای سیاست بر روی در آمدهای خالص صادراتی دارد، خواهیم پرداخت. تورم فشار هزینه محور اصلی بحث رساله میباشد. تضعیف ارزش پول از دو جنبه تقاضا و عرضه، قابل بررسی می باشد که در این تحقیق طرف عرضه اقتصاد مورد بررسی قرار گرفته است در تحقیق حاضر با تلفیق این دو سیاست تاثیرات اجرای همزمان سیاست های مذکور را برروی تورم فشار هزینه و تغییرات در آمدهای صادراتی در هر بخش را مورد محاسبه و ارزیابی قرار داده‌ایم. مدل مورد استفاده در این رساله، الگوی جداول داده- ستانده می باشد. در این رابطه از جداول داده- ستانده سالهای‭ ۱۳۶۵ ‬و‭ ۱۳۷۳ ‬استفاده نمودیم. سپس میزان تورم فشار هزینه و تغییرات درآمدهای صادراتی که هر بخش به واسطه تضعیف ارزش پول با آن روبرو شده‌اند را مورد محاسبه قرار داده‌ایم. نتیجه گیری: بافرض ثابت ماندن سایر شرایط تضعیف معین ارزش پول ملی در سال‭ ۱۳۷۳ ‬بطور متوسط تورم بیشتری را نسبت به اجرای همین سیاست در سال‭ ۱۳۶۵ ‬به اقتصاد تحمیل می کند دلیل این امر وجود وابستگی بالا به کالاهای واسطه‌ای وارداتی در سال‭ ۱۳۷۳ ‬نسبت به سال‭ ۱۳۶۵ ‬می باشد. همچنین بخشهای مختلف اقتصادی نیز در واکنش به اجرای سیاست تضعیف ارزش پول ملی در یکسال معین عکس العملهای متفاونی را بروز داده‌اند و با نرخهای متفاوت تورم روبرو گشته‌اند. تحقیق حاضر اجرای برخی سیاستهای تجاری مانند کاهش نرخهای تعرفه گمرکی و یا حذف آن همزمان با تضعیف ارزش پول ملی از میزان تورم زائی سیاست تضعیف ارزش پول می کاهد. تا موقعی که وابستگی تولیدات داخلی به کالاهای واسطه‌ای وارداتی کاهش پیدا نکند هر گونه تضعیف ارزش پول ملی به منزله تشدید تورم داخلی خواهد بود. بنابراین لازم است تا حد امکان از وابستگی تولیدات داخلی به کالاهای واسطه‌ای وارداتی کاسته شود، تا سیاست تضعیف ارزش پول ملی بتواند نقش موثر و واقعی خود را در اقتصاد ایران ایفا نماید
یادداشت :
/ابراهیم حاجی زاده
؛استاد راهنما: علی اصغر بانوئی
؛استاد مشاور: فرشاد مومنی
عنوان از روی صفحه نمایش عنوان
کتابنامه:‭۱۲۳-۱۲۴ ‬ص
ملزومات سیستم: ویندوز xp+ ، ادوب اکروبات ریدر 9+ ، موزیلا فایر فاکس 23+ ، اینترنت اکسپلورر 9+ ، گوگل کروم 23+
شناسه : 575682
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/8/19
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.