×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: مطالعه اثر پيش تيمار دمايي بركالوس زايي و رويان زايي گامتي در كشت بساك هندوانه
پدیدآورندگان : مهسا دربندي (پديدآور)
محمدرضا عبداللهي (پديدآور)
سيدسعيد موسوي (پديدآور)
اصغر ميرزايي اصل (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : اولين كنگره بين المللي و سيزدهمين كنگره ژنتيك ايران
خلاصه : صفات آندروژنيك، علاوه بر ژنتيك، تحت تأثير عوامل محيطي نيز قرار ميگيرند. در اين پژوهش، اثر پيش تيمارهاي گرمايي و سرمايي مختلف، بر ميزان كالوس زايي و رويان زايي گامتي در كشت بساك گياه هندوانه مورد بررسي قرار گرفت. اين آزمايش، به صورت طرح كاملاً تصادفي در 3 تكرار انجام شد. پيش تيمارهاي گرمايي استفاده شده شامل تيمار30درجه بساك ها به مدت 7و 14 روزوتيمار32درجه بساك ها به مدت ( 2 و 4) روز بود. پيش تيمارهاي سرمايي استفاده شده نيز شامل تيمار4درجه بساك ها به مدت 4و8روزوتيمار4درجه غنچهها به مدت ( 2 و 5) روز بود. نتايج آزمايشات انجام شده نشان داد كه اختلاف معني داري بين پيش تيمارهاي گرمايي و سرمايي مورد استفاده در كشت بساك هندوانه، از لحاظ ميزان كالوس زايي و رويان زايي گامتي وجود دارد. در پيش تيمار گرمايي، بيشترين درصدكالوس زايي و رويان زايي در پيش تيمار Cº 30 بساك ها به مدت 7 روز مشاهده شد. همچنين بيشترين ميانگين رويان به ازاي هر بساك، هر كالوس و هر كالوس رويان زا در پيش تيمار گرمايي Cº 32 به مدت 2 روز مشاهده گرديد. در پيش تيمار سرمايي، بيشترين درصدكالوسزايي و رويانزايي گامتي در پيش تيمار4درجه بساكها به مدت 4 روز مشاهده شد. استفاده از پيش تيمار سرمايي4درجه غنچه ها به مدت 2 روز، بيشترين ميانگين تعداد رويان به ازاي هر بساك، بيشترين ميانگين تعداد رويان به ازاي هر كالوس و بيشترين ميانگين تعداد رويان به ازاي هر كالوس رويانزا را ايجاد كرد
شناسه : oai:civilica.com/Paper-CIGS13-CIGS13_0409.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/11/7
تاریخ تغییر رکورد : 1395/9/21
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.