×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: معيارهاي محله ي خوب با تاكيد بر ديدگاه هاي اسلامي نمونه موردي: محله بهارستان منطقه 12 تهران
پدیدآورندگان : گروه شهرسازي-دانشكده هنرهاي زيبا (پديدآور)
نوع : متن
جنس : پايان نامه
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دانشگاه تهران

وضعیت نشر :
مشخصات فیزیکی : جلدnull - ص 90
خلاصه : اسلام ديني كه يثرب را در شبه جزيره عربستان به مركزيتي براي مدنيت و تمدن تبديل كرد و آخرين دستاورد اديان ابراهيمي را به كمال رساند، بيش از هر دين و آييني به شهر و شهروندي عنايت دارد.معمولا در نظرها تعابير غير اصولي و ناقصي از معماري و شهرسازي به طور عام و از معماري و شهرسازي اسلامي به طور خاص ارائه مي شود. ور توجيه يك طرح گفته مي شود: quot; اين هم يك نوع سليقه است و هركس سليقه اي دارد.quot;در اين تحقيق سعي شده است با تكيه بر اينكه اسلام كاملترين برنامه زندگي است، الگوي يك شهر و محله خوب با نظر به مباني دين مبين اسلام به دست آيد.اعتقاد به لزوم توليد علم به روشي كه توسط آن بتوان ضمن ايجاد زمينه رشد علمي زمينه ارزيابي علوم وارداتي و شيوه بهره گيري از آنها را تدوين كرد ( و نه واردات و تقليد و مصرف علم توليد شده توسط ديگران) محركي براي انتخاب موضوع اين پژوهش بوده است.شهر مجموعه ايست از محله هاي مسكوني، و تكامل هرچيز از مبدا آن آغاز مي شود. پس براي اصلاح يك شهر و اسلامي شدن آن بايد از جزء آن يعني محله ها شروع كرد. روش تحقيق اين مطالعه از نوع تحليلي- اكتشافي به صورت كتابخانه اي با توجه به مطالعه ميداني است كه اصول و معيارهاي محله خوب در محله ي انتخاب شده مورد آزمون قرار مي گيرد. در تحقيق حاضر محله اطراف بهارستان به عنوان مطالعه موردي انتخاب گرديده است.در نهايت تحقيق حاضر معيارهاي امنيت، ارجحيت معنويت بر ماديت، سرزندگي، رعايت حد و حريم ، ارتباطات اجتماعي بين افراد محله و... را به عنوان خصوصيت هاي محله خوب از ديدگاه اسلامي ارائه مي دهد و تلاش مي كند معيارهاي فوق را تحقق كالبدي بخشد.
یادداشت :
چكيده: به فارسي
به همراه cd
كتابنامه: به فارسي
شهرسازي
كارشناسي
شناسه : oai:ut.ac.ir:thesis/1-169372
تاریخ ایجاد رکورد : 1387/10/8
تاریخ تغییر رکورد : 1387/12/28
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت

راهنمای سفارش دیجیتال سازی

* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.