×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: فلسفه ساده
پدیدآورندگان : -
نوع : متن
جنس : catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

وضعیت نشر : دنياي اقتصاد ، ، ۱۳۹۵
مشخصات فیزیکی : دیجیتالی، پی دی اف
خلاصه : معرفی کوتاه: یورگن هابرماس به نسل دوم نظریه پردازان مکتب فرانکفورت تعلق دارد. او بیش از پنج دهه به نوشتن مشغول بوده و همچنان نیز هیچ نشانه ای از سکون در وی دیده نمی شود. اگر کل آثار هابرماس بر محور یک ایده مرکزی طرح شده باشد، آن ، ایده کاربرد عمومی خرد است. ویژگی آثار هابرماس دشوارخوانی و سخت یابی آنهاست و جالب آنکه زبان و ارتباطات، در آثار او، موقعیتی مرکزی دارند و این زبان و ارتباطات است که ما را در مقام انسان تعریف می کند. تاکید بر بین الاذهانی بودن را در نظریه او راجع به حوزه عمومی، نظریاتش در مورد زبان و ارتباطات، مثل نظریه کنش ارتباطی و عقلانیت، اخلاق گفتمان و نظریه دموکراسی مشورتی می توان مشاهده کرد. معمای هابرماس تلاشی است در جهت گشودن راه ارتباط با فیلسوفی که عمارت اندیشه اش را بر سنگ بنای ارتباط استوار کرده است. توضیحات کتاب: معمای هابرماس نوشته لاسه توماسن، استاد علوم سیاسی و روابط بی الملل دانشگاه اسکس است. این کتاب به بررسی آرا و اندیشه های یورگن هابرماس(-1929)، فیلسوف آلمانی در حوزه اقتصاد و سیاست می پردازد. این کتاب درباره قانون و دموکراسی است و علی الخصوص به این موضوع می پردازد که چه عاملی به قانون مشروعیت می بخشد. به عبارت دیگر، دغدغه کتاب این سوال است که پیروی از قانون برای خود قانون است یا به سبب ترس از تلافی ناشی از قانون شکنی؟ این کتاب و این نقل قول، به مباحث طولانی مدت برابری و آزادی در فلسفه و نظریه قانونی و سیاسی اشاره می کند: چه زمانی می توان گفت که شهروندان آزادند و با برابری از این آزادی لذت می برند؟ آزاد بودن به چه معناست؟ و ... این کتاب مهم ترین موضوعات مطرح شده در آثار هابرماس و نیز مهم ترین جنبه های آن موضوعات را در بر می گیرد. در فصل اول، دیدگاه هابرماس در برابر سایر نظریه پردازان انتقادی بررسی می شود. در فصل دوم، به معرفی نوشته های هابرماس در باب حوزه عمومی، علی الخصوص اثر تاثیرگذارش، دگرگونی ساختاری حوزه عمومی می پردازیم. در فصل سوم بر نظریه کنش ارتباطی تمرکز شده است. در این فصل، ایده های اصلی این نظریه را توضیح می دهم و شرح می دهم که چگونه هابرماس به این اندیشه ها رسید. هابرماس بر پایه نظریه عقلانیت ارتباطی، اخلاق گفتمان (یا تا حدودی نظریه گفتمانی اعتبار) را مطرح می کند. این موضوع را در فصل چهارم بررسی می کنم. در این فصل نظریه اعتبار هابرماس، از جمله اعتبار هنجارهای اجتماعی تبیین می شود. فصل پنج بر این موضوع متمرکز است که قانون هنگامی مشروعیت می یابد که مخاطبان آن همان مولفانش باشند. در فصل ششم به بررسی سه موضوعی می پردازیم که از اواسط دهه 1990 در مرکز توجه هابرماس بوده است. نخستین مسئله به دولت ملت مربوط می شود. موضوع دوم، نقش مذهب در جوامع معاصر است. نهایتا موضوع سوم به چالش های ناشی از تکنولوژی های جدید ژنتیکی برای فهم ما از انسان خودمختار می پردازد. معرفی کتاب: این کتاب می کوشد تا آثار هابرماس را معنا کند. من نیز تلاش می کنم تا دشواری های موجود در خواندن و فهم آثار هابرماس را با یک ترجمه قابل فهم تر و نیز توضیح نظام مند نکات اصلی موجود در آثار او مرتفع کنم. هرچند که برخی از انتقادات وارده بر هابرماس را ذکر می کنم، اما هدف این کتاب یافتن تناقضات و اشتباهات موجود در آثار هابرماس نیست، بلکه این مقدمه به نوعی به بازسازی همدلانه آثار وی می پردازد.
یادداشت :
/ لاسه توماسن، محمدرضا غلامی، مریم عبدالملکی
عنوان از روی صفحه عنوان فایل PDF
ملزومات سیستم: ویندوز xp+ ، ادوب اکروبات ریدر 9+ ، موزیلا فایر فاکس 23+ ، اینترنت اکسپلورر 9+ ، گوگل کروم 23+
شناسه : 787164
تاریخ ایجاد رکورد : 1398/10/25
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.