×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: آزادگي در اسارت (خاطرات آزاده جانباز محمدمراد حمزه اي، شرح روحيه آزادگي و وقايع اردوگاه ۱۰ رمادي)
پدیدآورندگان : -
نوع : متن
جنس : catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

وضعیت نشر : موسسه فرهنگي پيام آزادگان ، ، ۱۳۸۷
مشخصات فیزیکی : دیجیتالی، پی دی اف
خلاصه : معرفی کتاب در این کتاب با قواعد و ساز کارهای حقوق بین الملل بشر دوستانه در حمایت از اسیران جنگی آشنا می شویم، موارد نقض حقوق اسیران ایرانی در عراق اثبات می گردد و شیوه های جبران خسارت اسیران ایرانی را مورد بررسی قرار داده و توصیه هایی در این زمینه ارائه می شود. بدین منظور باید به سوالات ذیل در فصول مختلف کتاب پاسخ داده شود. 1. چه کسی اسیر جنگی محسوب می شود؟ 2. اصول حاکم بر حمایت از اسیران جنگی کدامند؟ 3. چه مدت و تحت چه شرایطی این رفتار باید تداوم یابد؟ 4. چه موسسات و یا سازمان هایی مسئولیت نظارت و اعمال این مقررات را بر عهده دارید؟ 5. کدام حقوق اسیران جنگی ایرانی در عراق نقض شده است؟ 6. نتایج آن برای دولت عراق چیست؟ 7. شیوه جبران خسارت اسیران ایرانی کدامند؟ از خصوصیات این کتاب آنست که نگارنده آن آقای علی داعی دانشجوی دکترای حقوق بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی قریب به هشت سال از عمرش را به عنوان اسیر جنگی در بازداشتگاه های عراق گذارنده است. هدف از انتخاب این موضوع بررسی علمی جوانب مختلف مسئولیت های ناشی از نقض حقوق اسیران جنگی ایرانی در بازداشتگاه های عراق است تا مسئولیت دولت عراق به دست فراموشی سپرده نشود و عاملان آن نیز بدانند روزی به دست عدالت سپرده خواهند شد. معرفی کوتاه , توسعه و اجرای حقوق بین الملل بشردوستانه در زمینه حمایت از اسیران جنگی حاوی عناصر اخلاقی، سیاسی و نظامی است که رفتار انسانی مهم ترین اصل از اصول این حمایت است. بر اساس حقوق بین الملل، به ویژه کنوانسیون سوم ژنو، مراقبت و محافظت از اسیران جنگی بر عهده دولت اسیرگیرنده است. این دولت ملزم است امکانات لازم را تامین کرده و از رفتار غیرانسانی با اسیران پرهیز نماید. نگارنده در کتاب حاضر، نخست مخاطب را با پیشینه تاریخی حمایت از اسیران جنگی در حقوق بین الملل بشردوستانه آشنا ساخته و سپس به بیان حقوق اسیران جنگی از زمان آغاز اسارت تا پایان آن و وظایف دولت اسیرگیرنده پرداخته است. نیز نحوه نظارت بر حقوق اسیران جنگی و ضمانت اجرای آن را بررسی کرده است.
یادداشت :
/ بیژن کیانی شاهوندی، علی داعی
عنوان از روی صفحه عنوان فایل PDF
ملزومات سیستم: ویندوز xp+ ، ادوب اکروبات ریدر 9+ ، موزیلا فایر فاکس 23+ ، اینترنت اکسپلورر 9+ ، گوگل کروم 23+
شناسه : 773823
تاریخ ایجاد رکورد : 1398/9/5
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.