×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: روش‌شناسي فلسفه ملاصدرا
پدیدآورندگان : محمدضياء ‏ برهاني (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : کــــــلام
حكمت متعاليه
حکمت متعاليه
روش شناسي
انواع ادراك
آلات المعرفة
ابزار شناخت
روش شناسي معرفت
وحي
ملاصدرا
فلسفه
فلسفه ( عام ) ( حوزه اصلي )
حكمة متعالية
الفلسفة
صدر الدين شيرازي، محمد بن ابراهيم، ۹۷۹-۱۰۵۰ق
أنواع الإدراك
شهود
عقل
وضعیت نشر : قم : : مركز اطلاعات و مدارك اسلامي، معاونت پژوهشي، دفتر تبليغات اسلامي ، ، 1391
مشخصات فیزیکی : ‭107‬ص.‬
خلاصه : ابزار شناخت و معرفت شامل چهار طريق حس، عقل، نقل و کشف مي‌باشد، که از ميان آن‌ها حس به حقايق اشياء راه ندارد، و نمي‌تواند طريقي براي معرفت فلسفي باشد. ساير ابزارها نيز هرکدام به‌تنهايي ناقص هستند؛ زيرا عقل محدود است، و نقل نيازمند تفسير بوده، و شهود نياز به بيان دارد. به‌علاوه، در صورت تعارض ظاهري، شهود بر عقل و نقل مقدم مي‌گردد. با توجه به اين ويژگي‌ها، روش فلسفه ملاصدرا، جمع ميان عقل و نقل و شهود است. ملاصدرا کوشيده است تا با استفاده از اين ابزارها طرح مسأله نمايد، از آن‌ها در گردآوري مقدمات بهره بگيرد، و نتايج حاصل را نيز بر اساس آن‌ها ارزيابي کند. البته چينش مقدمات و نتيجه‌گيري تنها به‌عهده عقل مي‌باشد. اين روش را مي‌توان يک روش ا بداعي در فلسفه دانست که توسط ملاصدرا به کمال رسيده است. توجه به جنبه‌هاي سلبي و ايجابي عقل، نقل و شهود را مي‌توان جزء مبادي اختصاصي حکمت متعاليه دانست. همچنين توجه به تزکيه و تهذيب نفس، و توجه به شهود حقايق و وصول به آن‌ها را مي‌توان جزء مبادي مشترک حکمت متعاليه و حکمت اشراق و عرفان نظري دانست. ملاصدرا انواع معرفت را شامل معرفت حسي، خيالي، عقلي و کشفي مي‌داند، که از طريق حس، خيال، عقل، قلب، روح، سرّ، خفي و اخفي مي‌تواند حاصل شود. همچنين او صدق را به‌معناي مطابقت با واقع مي‌داند، که در اين صورت خطا و کذب در کشف و شهود و علم حضوري معنا ندارد؛ و خطاي احتمالي کشف و شهود مربوط به فاعل، و در مقام کشف يا در مقام بيان مي‌باشد. اشکالاتي که به روش ملاصدرا در جمع عقل و نقل و کشف مطرح شده، يا معلول آن است که اين سه مقوله در عرض يکديگر دانسته شده، و يا به‌خاطر آن است که جمع را به‌معناي انطباق گرفته‌اند؛ در حالي که جمع اعم از انطباق است.
یادداشت :
/ محمدضياء برهاني
؛ استاد راهنما: احمد ابوترابي
؛ استاد مشاور: عبدالحسين خسروپناه
ملزومات سیستم: ویندوز (XP+)، با پشتیبانی از متون فارسی و عربی؛ گوگل کروم ۲۳+، موزیلا فایرفاکس ۲۳+، اینترنت اکسپلورر ۹+، ادوب اکروبات ریدر ۹+
کتابنامه
شناسه : 481838
تاریخ ایجاد رکورد : 1394/12/13
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.