×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: ارائه راهكارهايي جهت پايداري مؤلفه هاي اجتماعي فرهنگي گردشگري شهر مشهد (نمونه موردي: منطقه ثامن مشهد)
پدیدآورندگان : عاطفه يعقوبي (پديدآور)
سميرا نادري (پديدآور)
شيوا آجيليان ممتاز (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : اولين همايش ملي جغرافيا، شهرسازي و توسعه پايدار
خلاصه : اصطلاح گردشگري پايدار كه اوايل دهه نوزده ميلادي، رواج پيدا كرد، از ايده توسعه پايدار وام گرفته شده كه به پايه اي ترين كاربرد توسعه پايدار، يعني رفع نيازهاي حال حاضر بدون كاهش ميزان دسترسي نسل آينده به منابع براي رفع نيازهايشان اشاره دارد. در واقع گردشگري پايدار در جهت به حداقل رساندن نقاط منفي و به حداكثر رساندن نقاط مثبت است. شهر مشهد يكي از مهمترين شهرها با نقش گردشگري در ايران و قطب اقتصادي كشور است. از اين رو پرداختن به توزيع عادلانه امكانات گردشگري مناسب و كافي در مناطق مختلف شهر به خصوص منطقه ي 13 مشهد كه حرم امام رضا در آن قرار دارد امري ضروري به نظر مي رسد. دستيابي به توسعه ي پايدار در گرو توجه به اركان اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و زيست محيطي در يك جامعه است و گردشگري به عنوان فعاليتي اثرگذار بر تمامي اركان توسعه، بيش از گذشته نيازمند مطالعه است. در اين تحقيق با بيان ا جزاء مشترك مفهوم توسعه پايدار به ويژگي هاي گردشگري پايدار پرداخته است. هدف اين پژوهش آنست كه چگونه مي توان ضمن برخورداري از منافع گردشرگي مذهبي فرهنگي اجتماعي تأثير گذار بر منطقه ي مورد نظر از اثرات سوء آن كاست و در راستاي پايداري منطقه بهره مند شد. روش جمع آوري اطلاعات از طريق اسناد ك تابخانه اي- اسنادي و نيز ميداني (پرسشنامه و مصاحبه) بوده است و از تحليل كيفي داده ها استفاده شده است. با توجه به شاخص هاي حاصل شده، ويژگي هاي پايداري اجتماعي فرهنگي شهر مشهد به عنوان شهري كه پذيراي حجم انبوهي از گردشگران- خصوصاً گردشگران مذهبي- مي باشد، داراي ضعفهايي است. ضعف شاخص هايي چون سرمايه اجتماعي، اعتماد، احساس تعلق و تعهد وجود ناهنجاريهاي اجتماعي و عدم مشاركت در حفظ ميراث فرهنگي سنتي و ... از عوامل تأثير گذار و نيز پيامدهاي توجه ناكافي به توسعه پايدار اجتماعي فرهنگي در اين مقصد گردشگري است.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-GUPSD01-GUPSD01_1003.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/4/21
تاریخ تغییر رکورد : 1395/7/2
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.