×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: جايگاه علما در دستگاه قدرت دورۀ صفويه (دوران شاه عباس اول، شاه‌صفي و شاه عباس دوم)
پدیدآورندگان : حسني (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
صاحب محتوا :

دانشگاه شهید بهشتی (ره)

وضعیت نشر : دانشگاه شهيد بهشتي
یادداشت :
پس از ورود برخی از علمای شیعه به حوزۀ سیاست در دورۀ شاه تهماسب اول، مرحلۀ جدیدی در مناسبات علما و فقهای شیعی آغاز شد. این مناسبات اگرچه در دورۀ شاه اسماعیل دوم با وقفه‌ای کوتاه مدت مواجه گردید، ولی هیچ گاه قطع نشد و در طی دورۀ صفوی تداوم یافت. مسئله اين است كه آن بخش از علما و فقهاي شيعه كه در دورۀ شاه تهماسب وارد صحنه سياسي شده بودند و حتي شاه برخي از آن‌ها (از جمله محقق كركي) را اختياري در امور سياسي بخشيده بود و از جنبۀ نظري نيز همان طور كه منابع اشاره كرده‌اند به حق علما براي حكومت اذعان داشته است، چرا و تحت چه شرايطي از دورۀ عباس اول تا پايان دورۀ عباس دوم به‌رغم تداوم همکاری با صفویان نتوانستند جايگاهی را که محقق کرکی کسب کرده بود، باز يابند. در اين مقاله با روش تحقيق تاريخي و با تكيه بر منابع اصلي به بررسي موضوع پرداخته و تلاش شده است به مسائل مطرح شده پاسخ داده شود.بر اساس یافته‌های تحقیق در زمان شاه عباس اول مناسبات بین علما و دستگاه قدرت در مدار مشخصی قرار گرفت و شاه با تضعیف نیروهای قزلباش، قدرت را در دستان خود متمرکز ساخت و نيز از مداخله علما در امور سیاسی ممانعت به عمل آورد. شاه عباس هيچ گونه مداخله‌اي را كه قدرت مطلقه‌اش را با چالش مواجه كند، نمي‌پذيرفت. علما نیز شرایط جدید را پذیرفته و علاوه بر همکاری عملی با شاه، به تأیید مشروعیت حکومت او مبادرت ورزیدند و این روند تقریباً تا پایان دوره شاه عباس دوم تداوم یافت و این شاه نیز هم چون جدش کوشید با قدرت مطلق حکومت کرده و در عین حال علما را در خدمت خود و حکومت صفوی نگه دارد و از آنها در نیل به اهداف سیاسی بهره‌مند گردد. After the entering of Shiite ulama into politics during the reign of king Tahmasp I, a new stage in the history of Shiite ulama and jurisprudence relations with Safavid kings began. These relations never stopped during the Safavid dynasty, although it experienced a little gap in the reign of King Ismail II. During the reign of king Abbas I, these relations have entered a predetermined domain and after the weakening of the Qizilbash, he has centralized power into his own hands. He controlled Shiite ulama and jurisprudence and also prevented them from entering the political matters. The ulama not only agreed on this new situation, they also cooperated with him by accepting regional positions and confirming his legitimacy. This process continued until the end of the reign of King Abbas II. The king, like his ancestor, tried to rule with absolute power and to keep the ulama at the service of himself and the Safavid state and, in this way, to use them for his own political goals.
شناسه : oai:scj.sbu.ac.ir/index.aspx?pid=95808amp;articleid=12806
تاریخ ایجاد رکورد : 1392/9/9
تاریخ تغییر رکورد : 1392/10/7
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.