×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: اثرغيرخطي تورمبرنابرابري درآمد درايران
پدیدآورندگان : سميه اقلامي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : رشد اقتصادي
توسعه اقتصادي
بيكاري
تورم
نابرابري درآمد
شكاف تورم
تورم پيش بيني شده
فيلتر هدريك و پرسكات
وضعیت نشر : ‭۱۳۸۸‬
مشخصات فیزیکی : ‮ص‭۱۵۷‬‬ : جدول، نمودار، ضمائم
خلاصه : نابرابری درآمد از جمله مشکلاتی است که کشورهای در حال توسعه با آن دست به گریبان هستند .در ادبیات اقتصادی تورم به عنوان یکی از مهم‌صترین عوامل تأثیرگذار بر نابرابری درآمد شناخته شده است .بنابراین باتوجه به این‌که ایران به عنوان یک کشور در حال توسعه غالبا با نرخ‌های تورم بالا و پرنوسان مواجه بوده است، بررسی اثر تورم بر نابرابری درآمد در آن از اهمیت قابل ملاحظه‌ای برخوردار است .باوجود اهمیت مسأله، معدود مطالعاتی نیز که به این موضوع پرداخته‌اند به نتیجه واحدی نایل نشده و تأثیر تورم بر نابرابری درآمد در ایران همچنان به صورت یک معما باقی مانده است .اما مطالعاتی که در دهه اخیر توسط اقتصاددانان صورت گرفته است)به عنوان نمونه امورندام‭(2004)‬و گالی و واندرهون‭(2001))‬، وجود رابطه غیر خطی میان تورم و نابرابری درآمد را تأیید می‌کند .در این پژوهش سعی شده با الهام از این مطالعات به بررسی اثر غیر خطی تورم بر نابرابری درآمد طی سالهای‭1350 - 1385‬پرداخته شود .نتایج حاصل از برآورد مدل با استفاده از روش‭ARDL‬ وجود رابطه غیر خطی میان تورم و نابرابری درآمد را تأیید می کند .در نتیجه می‌توان گفت که در وضعیت‌صهای تورمی شدید و پر نوسان، کاهش تورم نابرابری درآمد را بهبود می‌صبخشد درحالی‌صکه کاهش تورم از سطوح متوسط یا پایین به سطوح بسیار پایین تورم ممکن است موجب کاهش ناچیزی در نابرابری درآمد شود یا حتی آن را افزایش دهد .همچنین در این پژوهش رابطه علیت گرنجری میان نابرابری درآمد و تورم طی سال‌صهای‭1350- 1386‬، با استفاده از روش تودا و یاماموتو بررسی شده است و در هر حالت که وجود یک رابطه بلند مدت بین متغیرصها با استفاده از روش‭ARDL‬ ثابت شده، یک مدل تصحیح خطا نیز برآورد شده است مقایسه نتایج این دو روش نشان می‌صدهد که‭1.‬ :در هر دو روش بین تورم کل و ضریب جینی هیچ رابطه علیت گرنجری وجود ندارد‭. 2.‬با توجه به روش تودا و یاماموتو یک رابطه علیت گرنجری دوطرفه بین تورم پیش‌بینی شده و ضریب جینی وجود دارد، در حالی که بر طبق روش تصحیح خطا در کوتاه مدت و بلند مدت تنها یک رابطه علیت گرنجری یک طرفه از تورم پیش‌بینی شده به ضریب جینی وجود دارد‭. 3.‬طبق روش تصحیح خطا تنها در بلند مدت یک رابطه علیت گرنجری یک طرفه از ضریب جینی به تورم پیش‌بینی نشده وجود دارد در حالی که نتایج روش تودا و یاماموتو هیچ رابطه علیت گرنجری را بین این دو متغیر نشان نمی‌دهند.
یادداشت :
/سمیه اقلامی
؛استاد راهنما: عباس شاکری
؛استاد مشاور: اسفندیار جهانگرد
کتابنامه
شناسه : 595896
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/8/20
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.