×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: تعيين و بررسي عوامل اثر گذار بر مديريت بهينه آب كشاورزي در سيستان
پدیدآورندگان : حسين سعيديان (پديدآور)
مهدي شهركي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : سومين كنفرانس بين المللي علوم و مهندسي
خلاصه : دراين مطالعه عوامل موثر برمديريت بهينه منابع آب در مصارف كشاورزي دردشت سيستان بررسي شده است به اين منظور با بكارگيري مدل لاجيت به بررسي عوامل كمي وكيفي موثر بر مديريت بهينه منابع اب پرداخته شده است. از ديگر اهداف اين مطالعه شناسايي و اولويت بندي مسائل مختلف مربوط به مديريت منابع آب كشاورزي به تفكيك استحصال، انتقال و مصرف مي باشد كه از تكنيك انتروپي استفاده شده است. حجم نمونه دربخش كشاورزي160 نمونه مي باشد و از روش نمونه گيري دو مرحله اي خوشه اي استفاده شده است. نتايج تخمين مدل مصرف بهينه اب كشاورزي نشان داد بيشترين تاثير مربوط به متغير سابقه و تجربه كاري مي باشد. سپس به ترتيب متغيرهاي استفاده از كودها وسموم شيميايي نوع كانال هاي ارتباطي،روش آبياري ،اموزش و سطح تحصيلات بيشترين تاثير را براستفاده بهينه از منابع آب كشاورزي دارند. همچنين كارشناسان كاهش ابدهي منابع اب سطحي افت سفره هاي اب زيرزميني عدم نظارت دولت بر برداشت آب از منابع آب و كاهش دبي متوسط چاه ها از مهم ترين مسائل استحصال از منابع آب مي دانند. از بين مسائل مربوط به انتقال اب نيز قابل نفوذ بودن نهرهاي خاكي و فرو رفتن آب در زمين، عدم لايروبي مناسب نهرهاي خاكي و كانال هاي بتوني، طولاني بودن مسير استفاده از روش هاي مكانيزه آبياري (باراني-قطره اي) وهزينه هاي بالاي استفاده از روش هاي مدرن آبياري و كم بودن توانمالي زارعين جهت استفاده از ابياري هاي مكانيزه مهم ترين مسائل مصرف آب عنوان شدهاست.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-ICESCON03-ICESCON03_506.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/6/16
تاریخ تغییر رکورد : 1396/9/11
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.