×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: روشهاي اجرايي به كار گرفته شده در پروژه شبكه آبياري و زهكشي دشت جايزان
پدیدآورندگان : نعمتي، حسين (پديدآور)
جعفريان , محمدعلي (پديدآور)
نويد مجير (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : نخستين كنفرانس ملّي تجربه هاي ساخت شبكه هاي آبياري و زهكشي
خلاصه : با توجه به قرارگيري كشورمان در منطق هاي نيم هخشك و خشك و با توجه به توزيع منابع آب در سطح كشور لزوم استفاده از روشهاي نوين جهت ذخير هسازي و توزيع اين منابع امري واضح م ينمايد. از طرفي لزوم ايجاد شبكه هاي آبياري مناسب در پي ساخت هر سدي بديهي مي- نمايد و در صورت نامناسب بودن چنين شبك ههايي امكان بهر هبرداري از آب سد وجود نداشته و سرماي هگذاري انجام شده براي ساخت سد بازده مناسبي نخواهد داشت. از اينرو اهميت شبكه هاي مناسب آبياري و زهكشي براي توزيع آب هر سدي قابل تأمل است. پروژه شبكه آبياري و زهكشي جايزان يكي از چهار شبكه پايي ندست سد مخزني مارون م يباشد كه در حدفاصل دو شهر بهبهان و رامهرمز در استان خوزستان واقع شده است. هدف از اجراي اين شبكه استفاده بهينه از آب سد مارون جهت آبياري مكانيزه حدود ۵۹۰۰ هكتار از زمينهاي كشاورزي نواحي جايزان، كرنج و سلطا نآباد بوده است. اجراي اين طرح باعث تبديل كشت ديم عمده اراضي منطقه به كشت آبي شد و تعداد دفعات كشت ساليانه را افزايش داد و در نهايت، با امكانات موجود، توليد محصولات كشاورزي و تنوع كاشت را متحول نمود. در مجموع ميتوان گفت اجراي اين طرح تحولات اقتصادي بسيار مثبتي در منطقه به دنبال داشته است. در اين مقاله چگونگي اجراي مراحل مختلف پروژه، شامل انتخاب محل، تجهيز كارگاه، حفر و ايجاد پوشش كانال، اجراي ساز ههاي موجود و همچنين برخي مشكلات اجرايي و را هحل به كار گرفته شده براي آنها شرح داده خواهد شد. با توجه به تعداد زياد ابنيه فني موجود در اين طرح، نسبت به طول آن، امكان استفاده از ماشين آلات خودكار حفاري و پوش شدهي كانال در آن وجود نداشته و از اينرو از روشهاي ديگري در اجراي اين طرح استفاده شده است كه بررسي آنها ميتواند جالب توجه باشد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-ICCID01-ICCID01_008.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1385/2/1
تاریخ تغییر رکورد : 1385/2/1
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.