×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: اطلاعات دختران و پسران
عنوان: اطلاعات كودكان (مجله دختران و پسران)
پدیدآورندگان : صاحب امتياز: محمد ايرج ‌امير ارجمند؛ مدير مسوول: محمد ايرج ‌امير ارجمند، عباس مسعودي؛ سردبير: محمد ايرج ‌امير ارجمند، عباس مسعودي، زيرنظر: نادر اخوان حيدري (پديدآور)
امير ارجمند، محمد ايرج، 1316- (پديدآور)
مسعودي، عباس، ۱۲۸۰-‎۱۳۵۳. (پديدآور)
نادر اخوان حيدري (پديدآور)
نوع : تصوير
جنس : نشریه
الكترونيكي
صاحب محتوا :

سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی

توصیفگر : نوجوانان‌
مطبوعات‌ كودكان‌
مطبوعات‌ نوجوانان‌
کودکان‌
وضعیت نشر : تهران (ايران) : موسسه اطلاعات
مخاطب : خاص
یادداشت :
اولين سال انتشار: ‎۱۳۳۵ ، دوره جديد ‎۱۳۳۷ ترتيب انتشار: هفتگي دوره تاریخی: پهلوی
شناسه : oai:aqlibrary.org/3280216
تاریخ ایجاد رکورد : 1399/7/8
تاریخ تغییر رکورد : 1399/8/3
ملحقات : ملزومات سيستم: ويندوز 98+ ؛ با پشتيباني متون عربي؛ IE6+شيوه دسترسي: شبکه جهاني وبداده هاي الکترونيکينشاني ناشر: تهران: خيابان خيام، روزنامه ‌اطلاعاتيادداشتها: از(اسفند‎۱۳۳۷ - ارديبهشت‎۱۳۴۲) مربوط به عنوان(اطلاعات کودکان براي دختران و پسران) ميباشد ش۶۵۶-‎۱۰۴۳،۶۶۲(مرداد‎۱۳۵۰ - فروردين‎۱۳۵۸)مربوط به عنوان(اطلاعات دختران وپسران) ميباشد در ‎28‎ اسفند ‎1335‎ با امتياز و مديريت عباس مسعودي و سر دبيري حسين بني احمد منتشر شد. در آغاز، در اين نشريه افسانه ها و حکايت ها جاي مهمي داشتند، به گونه اي که نيمي از ادبيات داستاني آن به افسانه ها اختصاص داشت. در نشريه اطلاعات کودکان،ادبيات ترجمه بيش از تاليف بود.شعر بسيار اندک بود و ادبيات غير داستاني نيز بخشي از مطالب بودند. در سال ‎1336‎ از شماره ‎47‎، نام اطلاعات کودکان به اطلاعات دانش آموز تغيير پيدا کرد.در پي تغيير عنوان، اندرونه نشريه نيز دگرگون شد ودر کنار ادبيات داستاني، مطالب علمي و آموزشي جايگاه مهم تري يافتند. داستان ها در اين دوره بيش تر ترجمه يا اقتباس بودند و تاليف سهم بسيار ناچيزي داشت. دربخش ادبيات ترجمه، افسانه هاي ملل بيش از ديگر گونه ها منتشر مي شدند. شعر در اين دوره از اهميت بيش تري برخوردار شد. اطلاعات کودکان از فروردين ماه سال ‎1338‎ ، چهارمين دوره انتشار خود را آغاز کرد. مدير مسئول و صاحب امتياز آن عباس مسعودي و سر دبير آن بهرام افرهي بودند. اين نشريه در مرداد ‎1338‎ به اطلاعات کودکان، مجله مخصوص دختران و پسران و در ارديبهشت ‎1339‎ به اطلاعات کودکان براي دختران و پسران و سرانجام در سال ‎1347‎ به اطلاعات دختران و پسران تغيير نام پيدا کرد. از نيمه دوم سال ‎1346‎ محمد ايرج امير ارجمند امتياز آن را در اختيار گرفت. شعر در اين دوره به شکل پراکنده و اندک منتشر شد. از شمار مطالب غير داستاني، زندگي نامه و مطالب علمي نيز کاسته شد. از سال ‎1350‎ قطع نشريه بزرگ تر شد و شکل و ظاهر نشريه هاي بزرگ سالان را به خود گرفت.به اين ترتيب نشريه از هدف هاي آغازين کار خود دور شد. از سال ‎1350‎ دست اندر کاران نشريه براي جذب بيش تر خوانندگان نوجوان در ستوني با عنوان حرف هاي خودماني در چند شماره پياپي به نکته هاي تربيتي و آموزشي و برخي مشکلات نوجوانان مي پرداختند . در اين دوره با توجه به جابه جايي درگروه سني مخاطبان اطلاعات کودک و نوجوان، گروه نويسندگان اين نشريه از انتشار داستان هاي تخيلي و افسانه ها که در دوره پيشين از شمار بالايي برخوردار بود، کساتند و به نوشتن و انتشار پا ورقي هاي عامه پسند روي آوردند که درون مايه هاي اجتماعي، عشقي،ماجرايي و پليسي داشتند. در اين دوره ميزان داستان هاي تاليفي بيش از ترجمه بود.
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.