×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: ردپاي رمانتيسم در اشعار محمدرضا شفيعي كدكني(م. سرشك)
پدیدآورندگان : اصغر درگاهي پيرالوان (پديدآور)
نازيلا يخدانساز (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : همايش ادبيات فارسي معاصر
خلاصه : مكتب رمانتيسم، از گرايشهاي مهم ادبي در جهان معاصر است كه بسياري از شاعران و اديبان را به سوي خود فرا خوانده است. ادبيات معاصر فارسي نيز، از چنين اثرپذيري بيبهره نبوده است. محمدرضا شفيعي كدكني متخلص به (م. سرشك)، سراينده معاصر ايراني، از جمله شاعراني است كه اشعارش داراي لطيفترين درون مايهها و مفاهيم رمانتيكي است. بازگشت به دامن طبيعت و همنوايي با آن، روستا ستايي، رويكرد شديد عاطفي به معشوق، احساس غم و تنهايي و...، از بارزترين موارداشتراك در مضامين رمانتيكي است. گرايش به عاطفه و احساسات عميق، همراه با نوعي اندوه و درد رمانتيكي در بيشتر اشعار شفيعي كدكني ديده ميشود. در اين جستار، ضمن اشاره كوتاهي به پيشينه رمانتيسم در ايران، اصول كلي شعر رمانتيسم در اشعار شفيعي كدكني بررسي و در هر مورد، همراه با تعريف هر يك از مولفههاي رمانتيسم كه در شعر شفيعي كدكني نمود دارد، به تناسب، شواهدي از مجموعه اشعار او ذكر ميشود.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-CPLC01-CPLC01_124.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1396/6/13
تاریخ تغییر رکورد : 1396/6/13
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.