×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: رويكرد نوين ساختارهاي تزئيني معماري ايران
پدیدآورندگان : مرتضي اصغري واحد (پديدآور)
قادر بايزيدي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : اولين كنگره بين المللي افق هاي جديد در معماري و شهرسازي
خلاصه : از دوران تمدن اسلامي معماري ايران زيبائي شناسي فضا بيش از ساير جنبههاي معماري مورد تاكيد و تمركز بوده ، بطوريكه روند كلي جريان معماري اين دوران، تحول نگرش ساختاري به نگرش تزئيني ميباشد. از انواع اين تزئينات نقوش هندسي چند لايهاي است كه داراي كيفيت خود متشابهي و با شيوه توليد مبتني بر چند وجهيها ميباشد. تزئينات برج مقبره گنبد كبود (مادر هلاكو) در مراغه نمونه موردي پژوهش به عنوان جذابترين و پيچيدهترين نمونه اوليه باقيمانده اين تزئينات هندسي (گره سازي) چند لايه است. گونه خاصي از گرهسازي كه فاقد مدول تكرار شونده بوده و داراي قابليت بسط و گسترش با بهرهگيري از چند الگوي پايه به عنوان مولد بافت بدون تكرار هندسي (هتروژن) بوده و بر اساس يكسري كدهاي مشخص (الگوهاي پايه) قابليت توليد طيف بينهايت و متفاوتي از ساختارهاي فرمال هندسي را دارد. رويكرد مبتني بر اين كدهاي پايه در معماري معاصر، اساس توليد سطوح هندسي بسيار پيچيدهاي است كه تحت يك نگرش پارامتريك و با بهرهگيري از مدلسازي كامپيوتري فرآيندهاي تكاملي الگوريتمهاي تدوين ماهيتهاي فرمال و عملكردگرا، ماهيتهاي مجازي را در داخل يك فرآيند غيرخطي از تطابق سيستمهاي پيچيده بسط و گسترش ميدهد. اين پژوهش سعي دارد با بهرهگيري از يك مطالعه ميداني- كتابخانهاي ضمن بازسازي و كشف اصول ساختاري و الگوهاي (كدهاي پايه) توليد هندسه گرهسازي گنبد كبود، ضمن بررسي تحليلي-تطبيقي سه بعدي تحت يك رويكرد پارامتريك, قابليت اين كدهاي پايه درتوليد نوع متفاوتي از ساختارهاي مولد در فرآيند خلق فضاي معماري معاصر را تدوين نمايد
شناسه : oai:civilica.com/Paper-HIAP01-HIAP01_410.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1394/6/30
تاریخ تغییر رکورد : 1395/7/18
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.