×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: تاريخچه دانشگاه علامه طباطبائي
پدیدآورندگان : گل‌محمدي‌، احمد‏‫، ۱۳۴۷-‬‏ (پديدآور)
دانشگاه علامه طباطبايي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

توصیفگر : دانشگاه علامه طباطبايي
وضعیت نشر : تهران : : دانشگاه علامه طباطبايي ، ، ۱۳۹۵
خلاصه : نهادها و سازمان ها هستی های تاریخی هستند، در بستر زمان دگرگون می شوند و بنابراین جملگی تاریخ معینی دارند. دانشگاه علامه طباطبائی هم از این قاعده مستثنی نیست و محصول تحولات تاریخی معین است. ولی این تحول تاریخی در قالب روایتی منسجم بازسازی و بازشناسی نشده است. به عبارتی، ما تصویر جامع و منسجم معتبری از تحول مورد نظر نداریم و مسئله پژوهش حاضر نیز همین است. درواقع آنچه در اختیار داریم انبوهی از داده ها و روایت های مختلف است که می توان آنها را به صورت روشمند درقالب روایت واحد معتبر ادغام کرد. هرچند پژوهش مستقلی درباره تاریخچه دانشگاه علامه طباطبائی انجام نشده است روایت هایی از گذشته دانشگاه وجود دارد. تقریبا اکثریت قریب به اتفاق این روایت ها حاصل تلاش هایی است که به مناسبت های مختلف و با انگیزه های متفاوت تحقق یافته است. در طول تقریبا سه دهه گذشته، اقداماتی برای معرفی دانشگاه علامه طباطبائی صورت گرفته که بخشی هرچند ناچیز از این تلاش ها به تدوین تاریخچه آن اختصاص یافته است. نتیجه این گونه تلاش ها معمولا به صورت کتابچه هایی منتشر شده است که معمولا چند صفحه و حتی چند بند از آنها تاریخچه دانشگاه را دربرمی گیرند. ولی مشکل ادبیات موجود درباره تاریخچه دانشگاه علامه طباطبائی فقط کمی نیست. هرچند اکثر این روایت ها محصول تلاش های ارزشمندی بوده است معیارهای یک پژوهش تاریخی در آنها چندان رعایت نشده است که چندان هم غیرمنتظره نیست. روایت‌های موردنظر معمولا بر داده ها یا شواهد تاریخی معتبر استوار نشده اند و در اکثر موارد به هیچ گونه شواهد یا اسناد تاریخی استناد نشده است. افزون بر این، روایت های موجود جامعیت و انسجام چندانی هم ندارند و به بستر تاریخی تحولات اشاره ای نشده است. هدف از نوشتن این روایت تاریخی درواقع رفع یا تعدیل چنان ابهامات و کاستی هایی بوده است. داده ها یا اطلاعات لازم برای انجام این پژوهش با دو روش کتابخانه ای و میدانی صورت گرفته است. در چارچوب روش کتابخانه ای، با رجوع به کتابخانه ها، مراکز اسنادی، بایگانی روزنامه ها و پایگاه های اینترنتی، اطلاعات موجود درباره تاریخچه دانشگاه علامه گردآوری شده است. بخش دیگری از داده ها یا اطلاعات هم از طریق مصاحبه با افراد گردآوری شده است. این افراد به اقتضای جایگاهی که در دانشگاه داشته اند دارای اطلاعات ارزشمندی هستند که از طریق مصاحبه ثبت و ضبط شده است
یادداشت :
/ احمد گل‌محمدی
شناسه : 639579
تاریخ ایجاد رکورد : 1396/10/19
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.