×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: مهندسي ارزش در مطالعات پروژه ي دشت گمبيري ( حوضه رود كابل-افغانستان)
پدیدآورندگان : هادي حسيني (پديدآور)
علي شهيدي (پديدآور)
مصطفي زارع بهاري (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : سومين همايش ملي مديريت جامع منابع آب
خلاصه : آب مهمترين نهاده بخش كشاورزي كشور و بسياري از مناطق خشك و نيمه خشك جهان ميباشد. با افزايش سريع جمعيت جهان، فشار بر مناب محدود آب، افزايش مي يابد. سه مرحله مهم در احداث شبكه هاي آبياري و زهكشي شامل مراحل طراحي ساخت و بهره برداري از شبكه ميباشد. امروزه مراحل طراحي و ساخت شبكه آبياري و زهكشي در همه ي كشورها داراي ضوابط، استانداردها و سيستمهاي اجرايي و مشخص و تبيين شده اي است. اما در حال استفاده از خلاقيت فردي و جمعي و ابتكار عمل در طراحي، اجراء و حتي بهره برداري ميتوان سبب بهبود وضعيت فني و اقتصادي شبكه آبياري و زهكشي گردد كه امروز اين مهم در واژه مهندسي ارزش گنجانده شده است. رودخانه كنر در شرق افغانستان در حوضه ي آبريز كابل واقع است، حوضه آبريز رودخانه كابل در محل اتصال سه استان لغمان، كنر و ننگرهر قرار دارد. منشاء اصلي آب ايرن رودخانه ذوب برف ارتفاعات شرقي افغانستان مي باشد آبدهي قابل توجه اين رودخانه و وجود دشت گمبيري در كرانه آن از يكطرف و همچنين سطح پايين زندگي ساكنين مجاور رودخانه و لزوم تغيير و اصلاح وضعيت معيشتي و اجتماعي انان از سوي ديگر سبب پيشنهاد يك پروژه اجرايي با اهداف طرح توسعه آبياري و زهكشي 6000 هكتار اراضي دشت گمبيري و 30000 هكتار اراضي بهبود (جلال آباد) و رفع كمبود اب نيروگاه برق آبي درونته ، توسط دولت شده است. در مسير اجراي طرح ها عموما مشكلات اجرايي، اجتماعي و فرهنگي متعددي وجود دارد . در حين مطالعات مشخص گرديد كه تكيه بر تامين اهداف پروژه پاسخگوي شاخص هاي اقتصادي نيست ليكن كاربرد مهندسي ارزش و افزودن فرصت هاي توسعه در منطقه مشتمل بر در بر نظر گرفتن نيروگاه برق آبي جديد، سبب بهبود وضعيت اقتصادي طرح خواهد شد. تغييرات در سد انحرافي احداث كانال انتقال (توسعه نيروگاه برق آبي جديد، سبب بهبود وضعيت وضعيت اقتصادي طرح خواهد شد. تغييرات در سد انحرافي، احداث كانال انتقال (توسعه 2800 هكتار) در جناح چپ رودخانه كنر و همچنين طرح ايجاد نيروگاه شماره 1 تغييراتي است در مطالعات مهندسي ارزش قابل پيشنهاد است نرخ فروش برق با طرح پيشنهادي تا 40% كاهش پيدا كرده كه از لحاظ اقتصادي توجيح پذير است. هرچند كه با اجرايي شدن اين پيشنهاد ميزان هزينه هاي اوليه طرح افزايش مي يابد اما با اجراي طرح مهندسي ارزش مي توان از نظر اقتصادي طرح را توجيح پذير نمود. البته پيشنهاد مهندسي ارزش در اين طرح قابليت بازنگري داشته و همواره اين احتمال وجود دارد كه پيشنهادات جديدتر كارايي بيشتر را در طرح ايجاد نمايد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-NCUIMWR03-NCUIMWR03_159.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/12/15
تاریخ تغییر رکورد : 1395/9/16
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.