×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: اثرات تنش دمايي و اسمزي بر كشت بساك در گل محمدي
پدیدآورندگان : داوود كياني (پديدآور)
احمد معيني (پديدآور)
كيوان مهدوي ماشكي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : همايش ملي گياهان دارويي
خلاصه : با توجه به اهميت بالاي استفاده از روش هاي هاپلوئيدي از طريق آندروژنز در اصلاح بعضي از گياهان متاسفانه تاكنون اين روش در خانواده رز موفقيت آميز نبوده است و لازم است كه تحقيقات به اين منظور توسعه يابد در تحقيق حاضر كشت بساك گل محمدي مورد بررسي قرار گرفت و براي اين منظور بساك هاي داراي ميكروسپورهاي مرحله تك هسته اي از غنچه هاي استريل شده جداسازي شدند يكي از روش ها براي تحريك توليد اين گياهان هاپلوئيد اعمال تنش هايي مثل تنش هاي دمايي بالا و پايين و همچنين تنش اسمتيك مي باشد به همين منظور در پژوهش حاضر در دو آزمايش اثر دماي پايين (4 درجه سانتيگراد) و دماي بالا (30 درجه سانتيگراد) به همراه تنش اسمتيك (0/3 مولار مانيتول ) بر كشت بساك در دو ژنوتيپ گل محمدي مورد بررسي قرار گرفت. نتايج نشان داد كه پيش تيمار سرمايي همراه با تنش اسمتيك تفاوت معني داري با شاهد ندارد اما پيش تيمار گرمايي تنها به مدت دو ساعت داراي بيشترين ميزان كالوس را توليد كرد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-HERBAL01-HERBAL01_542.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1394/1/25
تاریخ تغییر رکورد : 1395/9/14
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.