×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: وحدت وجود و عشق در ديوان شاه نعمت ا... ولي و عراقي
پدیدآورندگان : ناصر كريم پور (پديدآور)
دانشگاه علامه طباطبائي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : وصال
تمثيل هاي وحدت
عشق
وحدت وجود
وحدت شهود
اوصاف عشق
وضعیت نشر : تهران : : دانشگاه علامه طباطبائي ، ، ‭۱۳۸۱‬
مشخصات فیزیکی : ‮‭۱۱۱‬ص.‬ : دیجیتالی، پی دی اف
خلاصه : عارفان هریک درباره عالم وجود و عشق دیدگاهی ویژه دارند آنها همه عالم وجود را پتوی از حق می دانند و عشق را از اوصاف آن ها. پرسشهای تحقیق: آیا نعمت ا... ولی نیز عالم را قلمرو و جولانگاه عشق می داند‭ ؟‬آیا عشق را در سزاسز عالم ساری و جاری می داند یادیدگاه او با دیدگاه عراقی در تضاد است‭ ؟‬روش تحقیق: تحلیلی. یافته‌های تحقیق: هردو عارف معتقدند که آنچه در عالم وجود سریان دارد تنها یک وجود سریان دارد تنها یک وجود است و بس و آن عشق است منتها عراقی در بیان این نکته صراحت بیشتری از خود نشان داده است. نتیجه‌گیری و پیشنهادات: در این پژوهش این نکته فراچنگ آمد که دیدگاه هر دو عارف شاعر یعنی شاه نعمت ا... ولی و فخرالدین عراقی یکسان است. هر دو مهتقد به وحد توجود هستنذ و حقیقت را همان عشق می دانند که در سراسر عالم سریان یافته است. البته شاه نعمت ا... ولی برای وحدت وجود‭ ۴۷ ‬تمثیل ذکر کرده است که هریک به زیبایی تمام دیدگاه این عارف بزرگ را جلوه‌گر می سازد در همین راستا جای واکاوی ادبیات عرفانی خودنمایی می کند که آیا هممه شاعران عارف بزرگ درباره عشق همین دیدگاه را دارند یا خیر. در همین زمینه می توان به یک بانک اطلاعاتی درباره عشق وحدت وجود و تمثیلهای آن و وحدت شهود در ادب فارسی دست یافت
یادداشت :
/ ناصر کریم پور
؛ استاد راهنما: محمدحسین بیات
؛ استاد مشاور: منوچهر دانش پژوه
عنوان از روی صفحه نمایش عنوان
کتابنامه
ملزومات سیستم: ویندوز xp+ ، ادوب اکروبات ریدر 9+ ، موزیلا فایر فاکس 23+ ، اینترنت اکسپلورر 9+ ، گوگل کروم 23+
شناسه : 576656
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/8/19
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.