×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: اقتصاد بازار و توزيع درآمد
پدیدآورندگان : احمد توكلي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

وضعیت نشر : بهار‭۱۳۸۰‬
خلاصه : اقتصاد اثباتی‭(92)‬دستیابی به کارایی اقتصادی را وظیفه خویش می‌شمارد .هدف، تخصیص منابع به نحوی است که با امکانات موجود بیش‌ترین مطلوبیت فراهم آید .اما این‌که این مطلوبیت حداکثر شده، چگونه بین آحاد جامعه توزیع شود، به هنجارهای‭(93)‬مقبول جامعه بستگی دارد که قضاوت درباره آن‌ها بیرون از مسئولیت اقتصاددان تلقی می‌شود .در مدل بهینه پارتو که دستیابی بدان هدف اصلی اقتصادهای رایج است، تمام تلاش، یافتن منحنی سرحدی امکانات - مطلوبیت است که مکان هندسی نقاطی است که بهترین تخصیص منابع بین دو صنعت - و‭Y‬ ، و بهترین توزیع - و‭Y‬ ،بین دو) گروه (مصرف کننده‭A‬ و‭B‬ را نشان می‌دهد .مقصود از بهترین توزیع آن نوع توزیعی نیست که جامعه عادلانه می‌داند؛ بلکه بدون ارزش‌گذاری عدالتخواهانه، تنها آن نوع توزیعی را در نظر دارد که جمع مطلوبیت دو فرد یا دو گروه را بیشینه می‌سازد .یعنی از نظر اقتصاددان اثبات‌گرا، اگر‭U U‬ در شکل‭1‬ منحنی سرحدی امکانات - مطلوبیت جامعه باشد، توزیع درآمد‭(‬ مطلوبیت (ناشی از نقطه‭M‬ بین‭A‬ و‭B‬ همانقدر بهینه است که نتایج توزیعی نقطه‭N.‬ حتی در حالت حدی، نقطه‭U‬ هم که تمامی مطلوبیت حاصله را نصیب‭A‬ می‌سازد و‭B‬ را کاملا بی‌بهره می‌گذارد، می‌تواند بهترین توزیع باشد.
یادداشت :
/ احمد توکلی
شناسه : 401367
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/9/11
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.