×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: درباره زبان فارسي؛ برگزيده مقاله هاي نشر دانش (7)
پدیدآورندگان : زير نظر نصرالله پورجوادي (پديدآور)
حسين مشتاق (ویراستار)
مجتبي نوري (ویراستار)
نوع : متن
جنس : کتاب
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

مرکز نشر دانشگاهی

وضعیت نشر : مركز نشر دانشگاهي ، چاپ دوم -1392
مشخصات فیزیکی : رقعی
فهرست مطالب : . زبان فارسی و درست نویسی, , . درباره فرهنگستان و روشهای واژه گزینی, , . نقد و بررسی واژه نامه ها و فرهنگها
یادداشت :
این كتاب برگزیده مقاله‌هایی است كه درباره زبان فارسی از سال 1369 تا 1377 در مجله نشر دانش منتشر و ذیل بخشهای «زبان فارسی و درست‌نویسی»، «درباره فرهنگستان و روشهای واژه‌گزینی» و «نقد و بررسی واژه‌نامه‌ها و فرهنگها» گردآوری شده است. عنوان برخی مقالات و نقدهای مجموعه را می‌آوریم: «آیا زبان فارسی در خطر است؟» ابوالحسن نجفی؛ «زبان معیار» علی‌اشرف صادقی؛ «فاعل جمع و فعل مفرد در زبان فارسی» مجتبی مینوی، ترجمه ابوالحسن نجفی؛ «فاعل مفرد فعل جمع، فاعل جمع فعل مفرد» مهین صدیقیان؛ «زبان فارسی، ممیز ذیروح از غیرذیروح» اسماعیل سعادت؛ «زبان فارسی و كاركردهای تازه آن» داریوش آشوری؛ «زبان فارسی را حفظ كنیم؛ پژوهشی مختصر در زبان تلویزیون» ناصر ایرانی؛ «زبان محلی، زبان شكسته، و بهره‌برداری از فرهنگ مردم در صدا و سیما» احمد سمیعی «گیلانی»؛ «خواندن و نوشتن» حسین معصومی‌همدانی؛ «زبان علمی فارسی و پیشنهادهایی در راه اصلاح آن» رضا صادقی جورابچی؛ «گرایشهای گوناگون در واژه‌گزینی» علی كافی؛ «نظریاتی درباره وضع لغات علمی و فرهنگی» عباس زریاب‌خویی؛ «فرهنگستان و تغییر اسامی جغرافیایی در ایران» كاوه بیات؛ «مروری بر واژگان‌نویسی در ایران» امید طبیب‌زاده؛ «شمه‌ای از نواقص فرهنگهای فارسی» ابوالحسن نجفی.
شناسه : oai:iup.ir/1235
تاریخ ایجاد رکورد : 1388/12/5
تاریخ تغییر رکورد : 1394/5/19
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.