×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: كشا ورٍزي علمي و پايدار در قرآن
پدیدآورندگان : رضا شاه حسيني (پديدآور)
خسروي , حسين (پديدآور)
رضا حقي دره ده (پديدآور)
عباس يداللهي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : كنفرانس ملي حفاظت از تنوع زيستي و دانش بومي
خلاصه : و مثل (صدقات ) كساني كه اموال خويش را براي طلب خشنودر خدا و استواري روحشان انفاق مي كنند، همچون مثل باغي است كه بر فراز پشته اي (بلندي، ناهمواري) قرار دارد (كه اگر) رگباري بر آن برسد، دو چندان محصول برآورد و اگر رگباري هم بر آن نرسد(باران ريزي) براي آن بس است( و خداوند) به آنچه انجام مي دهيد بيناست(بقره، 265). با توجه به كوهستاني و ناهموار بودن كشور و پراكنش نامناسب بارندگي، تخمين زده مي شود حدود 65 درصد بارش ها در كشور به علت استفاده از شيوه هاي سنتي آبياري هدر مي رود. شرايط اقليمي و توپو گرافي ايران از مهم ترين كارمايه ها براي توسعه باغات است. به دليل اهميت تامين آب براي درختان ميوه و محدوديت منابع آب، در سيستم كشت ديم استفاده از روش هايي كه به طور طبيعي از بارندگي موجود حداكثر بهره برداري را مي نمايند بسيار حائز اهميت هستند. در سيستم كشت ديم با توجه به بارندگي و آبياري محدود، يكي از نقاط كليدي در مديريت باغ، افزايش حفظ توانايي خاك در نگهداري آب جذب شده مي باشد. در نتيجه در اين روش، هدف اصلي مديريت نزولات آسماني در جهت كاهش تبخير و تعرق و افزايش راندمان جذب آب توسط گياه مي باشد. بيشتر منابع علمي موجود در كشور ترجمه هايي از كتب دانشگاه هاي اروپا و امريكا هستند كه شرايط كاملا متفاوتي با اقليم كشور ما دارند و عدم توجه به اين موضوع باعث خسارت هاي هنگفت به صنعت كشاورزي ممكلت شده است. در حالي كه توجه به قرآن كريم به عنوان يك منبع جهاني كارامد مي تواند مشكلات عديده كشاورزي پايدار را كاهش دهد. به عنوان مثال مطابق نص صريح آيات الهي با انتخاب صحيح محل كشت، انتخاب گونه هاي مقاوم يا متحمل به خشكي( زيتون، انجير، انگور و ميوه هاي خشك) و استفاده بهينه از آب باران، مي توان در مكان هاي شيب دار كم بازده اقدام به كشت باغ به صورت ديم نمود.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-BIODIVERSITY01-BIODIVERSITY01_065.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1389/8/1
تاریخ تغییر رکورد : 1396/11/9
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.