×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: ضرورت توسعه و كاربرد كشت بساك در برنج
پدیدآورندگان : ژاله سهيلي خواه (پديدآور)
دانيال كهريزي (پديدآور)
ندا مهرابي (پديدآور)
حميدرضا قاسم پور (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : همايش منطقه اي غذا و بيوتكنولوژي
خلاصه : فراواني محصولات كشاورزي با تركيبي از پژوهش، آموزش، تكنولوژي و تلاش مستمر تامين ميگردد، لذا تحقيقات در زمينه بيوتكنولوژي به عنوان يكي از ابزارهاي مهم توسعه، ضامن خودكفايي و استقلال هر كشوري است. به طور كلي غلات و بلاخص برنج و گندم كليد توسعه غذايي كشورها ميباشند و در اين ميان اهميت برنج انكارناپذير است. ساليان سال است كه برنج بيشتر از هر محصول ديگري غذاي مردم را تشكيل ميدهد. يكي از اهداف بيوتكنولوژي گياهي استفاده از كشت بافت گياهي در جهت توليد گياهان هاپلوئيد و به دنبال آن توليد گياهان دابل هاپلوئيد ميباشد، كه اين روش نه تنها سيستم ايدهآلي براي جداسازي موتانتها و انتقال ژن محسوب ميگرد بلكه منجر به كاهش مدت زمان برنامههاي اصلاحي ميشود. اين روش معمولا از طريق كشت اندام- هاي توليد مثلي نر يا ماده امكانپذير ميباشد. در سال 1968 براي اولين بار گياهان هاپلوئيد توسط اونو از كشت بساك برنج توليد شدند. با استفاده از تكنولوژي جديد، مانند كشت بساك، نجات جنين و تنوع سوماكلوناني چندين واريته پرمحصول و جديد برنج معرفي شده است عنصر اساسي برنامه كشت بساك، توسعه واريته هايي است كه پتانسيل محصول را افزايش و دوره رسيدگي و بلوغ را كاهش مي دهند. بنابراين، به كشاورزان قدرت انتخاب واريته را مي دهد. اهميت كشت بساك در برنج شامل: كوتاه سازي مدت زمان زادگيري (تسريع عمل تثبيت دورگه در تلاقي ارقام برنج)، افزايش بازدهي انتخاب و كاربردهاي زادگيري جهشي مي-باشد. پژوهش ها مؤيد اين است كه وارد كردن اسيدهاي نوكلئيك به درون ياخته هاي برنج (توليد بذرهاي برنج حاوي پروتئين سويا از طريق تيمار بساك) همان عملي را انجام مي دهد كه يك پروتئين خارجي در چنين ياخته هايي برعهده دارد. دراين مقاله ضرورت توسعه و دستيابي به روش نوين و كاراي كشت بساك و آشنايي با نحوه توليد گياهان هاپلوئيد از طريق اين سيستم در گياه برنج ارائه ميگردد
شناسه : oai:civilica.com/Paper-RCFBIO01-RCFBIO01_039.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1390/4/26
تاریخ تغییر رکورد : 1390/4/26
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.