×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي مراحل تكويني بساك و دانه گرده در فلفل دلمه
پدیدآورندگان : حسن رمضاني (پديدآور)
عبدالكريم چهرگاني (پديدآور)
فريبا محسن زاده (پديدآور)
رويا كرميان (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : نوزدهمين كنگره ملي و هفتمين كنگره بين المللي زيست شناسي ايران
خلاصه : مطالعه دانه هاي گرده در مراحل تكويني خاص در طي ميكروسپوروژنز و ميكروگامتوژنز گامي مهم در علوم پايه اي و كاربردي مي باشد. در اين راستا و با هدف توسعه دانش در مورد فلفل دلمه Capsicum annuum L گلها در مراحل مختلف نموي برداشت، در FAA70 تثبيت، و به دنبال آبگيري و قالب گيري در پارافين، توسط ميكروتوم دستي برش گيري شدند. رنگ آميزي توسط هماتوكسيلين-ايوزين انجام و نمونه هاي تهيه شده توسط ميكروسكوپ نوري و فلورسانس مورد مطالعه قرار گرفتند. نتايج نشان دادند كه گل هاي دوجنس فلفل دلمه داراي هفت پرچم هموآنتروس با بساك هاي بزرگ بوده كه چهار هاگدانه مي باشند. كيسه هاي گرده به دليل پيشروي بافت پلاسنتوييد، هلالي شكل بوده و الگوي تشكيل ديواره بساك از تيپ پايه اي است. بافت هاگزا توسط لايه مغذي ترشحي دوگانه اي كه از سلول هاي دو هسته اي تشكيل شده احاطه مي گردد. ميوز سلول هاي مادر گرده داراي سيتوكينز همزمان بوده و تترادها به صورت چهار ضلعي هستند. دانه هاي گرده بالغ دو سلولي در منظره قطبي كروي شكل بوده و در امتداد محور طولي دانه گرده داراي سه شكاف طولي سرتاسري مي باشند. لايه هاي تاپي در انتهاي بلوغ و يا حتي در زمان شكوفايي طولي بساك تجزيه مي شوند. اندوتسيوم مجهز به ضخيم شدگي هاي فيبروزي، متشكل از يك تا سه لايه سلولي است. بعضي از اين صفات تكويني مي توانند در مطالعات مقايسه اي و در بررسي روابط فيلوژنتيكي خانواده سولاناسه مفيد واقع شوند.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-BIOCONF19-BIOCONF19_293.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1396/10/22
تاریخ تغییر رکورد : 1396/10/22
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.