×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: نرخ ارز و تقاضاي پول در ايران
پدیدآورندگان : هاجر بناكار (پديدآور)
محمد علي كلانتري (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : اولين كنفرانس ملي اقتصاد، مديريت و حسابداري
خلاصه : تقاضاي پول از بعد تجربي و نيز سياست گذاري حايز اهميت است . تابع تقاضاي پول به عنوان يك جزء كليدي در بسياري از نظريه هاي اقتصاد كلان همواره موضوع بحث هاي گسترده ميان اقتصاد دانان بوده است . تقاضاي پول و اثراتي كه سياست هاي پولي در اقتصاد كلان هر كشور دارند از اهميت ويژه اي برخوردار است .بدون شناسايي عوامل موثر بر تابع تقاضاي پول نمي توان در مورد مسايل و مشكلات كلان اقتصادي تصميم گيري كرد .اين مطالعه به بررسي رابطه نرخ حقيقي ارز و تقاضاي پول در طي سال هاي 1389-1359 به صورت كوتاه مدت و بلندمدت پرداخته و اثر ديگر متغيرهاي كلان اقتصادي از جمله نرخ بهره داخلي و خارجي ، تورم ، توليد ناخالص داخلي بر تقاضاي پول را نيز مورد ارزيابي قرار داده است . نتايج حاصل از اين مطالعه نشان داد كه ضريب نرخ ارز ، نرخ بهره خارجي و داخلي ، نرخ تورم در بلندمدت اثر منفي و معنا داري بر تقاضاي پول دارند . توليد ناخالص داخلي، اثر مثبت و معناداري بر تقاضاي پول داشته است . ضريب جمله تصحيح خطا 26%بوده و نشان داد كه در هر دوره 26 درصد از عدم تعادل در دوره بعدي تصحيح مي شود
شناسه : oai:civilica.com/Paper-EMAC01-EMAC01_034.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1396/5/11
تاریخ تغییر رکورد : 1396/5/11
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.