×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: اثرات خشكسالي بر عشاير منطقه سيستان
پدیدآورندگان : وحيد رياحي (پديدآور)
مصطفي صيادي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : دومين كنفرانس بين المللي مخاطرات محيطي
خلاصه : عشاير به عنوان قشري كه قسمت قابل توجهي از نياز پروتئين كشور را تامين مي كنند، جايگاه مهمي در اقتصاد كشور دارند؛ و با توجه به آسيب پذيري شديد اين قشر در برابر تحولات اقتصادي، اجتماعي، سياسي و به خصوص اكولوژيك نيازمند توجه خاص برنامه ريزان و مسئولان ذيربط هستند. پديده ي خشكسالي در سال هاي اخير چالش ها و آسيب هاي فراواني را براي كشور ايجاد كرده است كه اين چالش ها بيشتر از هر جايي به دليل شيوه ي معيشت خاص عشاير كه به طور مستقيم با محيط در ارتباط هستند، در مناطق عشايري قابل مشاهده است. در اين ميان عشاير سيستان به دليل شرايط خاص اقليمي منطقه بيشتر درگير اين مسئله بوده و هستند. در اين مطالعه به بررسي اثرات خشكسالي اخير كه از اواخر دهه 70 شروع شده و تا كنون نيز ادامه داشته مي پردازيم. روش تحقيق توصيفي-تحليلي و تكيه گاه اصلي تحقيق مطالعات ميداني است و در مواقع ضرورت از مطالعات كتابخانه اي نيز بهره جستيم. جامعه آماري تحقيق 100 خانوار از عشاير سامانه حاشيه سفيدآبه شهرستان زابل است. براي تحليل دادهها ازنرم افزار excel و spss استفاده شد. نتايج نشان مي دهد كه بروز خشكسالي اخير در منطقه اثرات بسيار منفي بر عشاير منطقه گذاشته است؛ دام هاي بسياري تلف شده، مراتع از بين رفته اند، خاك ها فرسايش يافته و طوفان هاي گرد و غبار شدت پيدا كرده، فقر و بيكاري شديد رواج يافته و عشاير ديگر تمايلي به ادامه شيوه زندگي حاضر ندارند و در صورتي كه شرايط فراهم باشد مهاجرت مي كنند.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-ICEHH02-ICEHH02_279.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/8/13
تاریخ تغییر رکورد : 1394/8/23
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.