×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: مهريه، پشتوانه اجتماعي يا منبع درآمد
پدیدآورندگان : افشين مجاهد (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : دومين همايش ملي پژوهش هاي نوين در حوزه علوم انساني و مطالعات اجتماعي ايران
خلاصه : پديد آمدن مهريه نتيجه تدبير ماهرانه اي است كه در متن خلقت و آفرينش براي تعديل روابط زن و مرد و پيوند آنها به يكديگر بكاررفته است و ريشه در حيا و عفاف زن دارد . زن با الهام فطري، دريافته است كه عزت و احترام او به اين است كه خود را رايگان دراختيار مرد قرار ندهد و همين سبب شده كه زن توانسته با همه ناتواني، مرد را به عنوان خواستگار به آستانه خود بكشاند و مردها را بهرقابت با يكديگر وادار كند . زن در مقابل شهوت از مرد تواناتر و خود دارتر آفريده شده است و مرد در مقابل غريزه از زن ناتوان تراست، اين خصوصيت همواره به زن فرصت داده است كه دنبال مرد نرود و زود تسليم او نشود و بر عكس مرد را وادار كرده است كه بهزن اظهار نياز كند و براي جلب رضاي او اقدام نمايد. يكي از آن اقدامات اين بوده كه براي جلب رضاي او و به احترام موافقت اوهديه اي بنام «مهريه» نثار او مي كرده است. در اسلام هم مهريه يك چيز ابداعي و اختراعي نبوده، بلكه اسلام مهريه را به حالت فطريو طبيعي آن برگردانيد . بنابراين مي توان مهريه را بعنوان يك پشتوانه اجتماعي براي زن محسوب كرد. لكن امروزه از اين امر پسنديده سو استفاده شده وبه منبعي در آمد براي برخي درآمده است به گونه ايي كه حتي در دوران نامزدي ، دختر يا خانواده وي مترصد اندك خطايي از سويشوهر بوده تا سريعا با اولين و راحت ترين حربه كه همانا تقاضاي وصول مهريه با حق حبس از طريق دادگاه بوده وي را به زانو دراورده و از سوي ديگر به دليل اين امر كه شايد زندگي پس از تقاضاي مهريه براي دختر سخت باشد و احيانا مورد بي مهري ياضزب و شتم مرد قرار نگيرد تقاضاي طلاق داده و يا اينكه خود مرد پس از اين تقاضا وي را طلاق مي دهد. امروزه راهروي دادگاه هاپر شده از زنان و مرداني كه شايد حتي اندك مدتي باهم زندگي نكرده و به دليل مطالبه مهريه از سوي زن ، در انتظار جلساتدادگاه مي باشند. در اين مقاله اين مهم مورد بررسي قرار مي گيرد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-SHCONF02-SHCONF02_015.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/9/25
تاریخ تغییر رکورد : 1395/9/25
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.