×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: شرح فصوص الحكم ابن عربي
پدیدآورندگان : خواجه محمد پارسا (پديدآور)
نوع : متن
جنس : کتاب
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

مرکز نشر دانشگاهی

وضعیت نشر : مركز نشر دانشگاهي ، چاپ اول-1366
یادداشت : ,این كتاب شامل متن عربی فصوص‌الحكم، اثر محمدبن علی‌ابن‌العربی (638-560ق)، و شرح فارسی آن به قلم محمدبن محمد‌الحافظی مشهور به محمد پارسا (متوفی 822ق) است. فصوص‌الحكم از معروفترین كتابهای تصوف است كه تاكنون چندین شرح فارسی و عربی بر آن نگاشته شده، این كتاب به بحث درباره موضوعاتی چون جهان قبل از آفرینش، علت آفرینش، مراتب وجود،حضرات خمس (تنزیلات حق)، مفاتیح غیب، جنات حق، مرتبه یا مرتبه طبیعت كلیه، انسان كلمه-قلب-دل، و اعیان ثابته اختصاص دارد. ازجمله ویژگیهای شرح محمد پارسا، كه خود از مشاهیر عرفای سده هشتم و از مشایخ نامی طریقه نقشبندی است، این است كه ضمن نگهداری اصالت گفتار ابن‌عربی، به شرح مشكلات كتاب پرداخته و برخلاف بسیاری از شارحان دیگر، از تطویل و اطناب پرهیز كرده است. مصحح در مقدمه مفصل و سودمند خود به موضوعاتی چون شارح نخستین فصول‌الحكم، شروح معتبر فارسی بر این كتاب، شرح زندگی و آثار خواجه محمد پارسا و ویژگیهای شرح وی پرداخته است و همچنین جدولی تطبیقی از شرح محمد پارسا با شرح موید‌الدین جندی (شارح اول این كتاب) ارائه كرده است. در تصحیح این شرح از بیش از 5 نسخه استفاده شده كه تاریخ كتابت نسخه اساس شوال 823ق (یعنی ده ماه پس از وفات محمد پارسا) است. مصحح كلیه موارد اختلاف بین نسخه‌ها را به صورت نسخه بدل در پانوشت هر صفحه در اختیار گذاشته است. حدود 150 صفحه از این كتاب به فهرستهای راهنمای گوناگون، آیات، احادیث، اصطلاحات، اعلام (رجال، كتب، اماكن)، فرق (ملل و نحل)، جملات حكمی و امثال، اشعار عربی و اشعار فارسی ا ختصاص دارد. این كتاب شامل متن عربی فصوص‌الحكم، اثر محمدبن علی‌ابن‌العربی (638-560ق)، و شرح فارسی آن به قلم محمدبن محمد‌الحافظی مشهور به محمد پارسا (متوفی 822ق) است. فصوص‌الحكم از معروفترین كتابهای تصوف است كه تاكنون چندین شرح فارسی و عربی بر آن نگاشته شده، این كتاب به بحث درباره موضوعاتی چون جهان قبل از آفرینش، علت آفرینش، مراتب وجود،حضرات خمس (تنزیلات حق)، مفاتیح غیب، جنات حق، مرتبه یا مرتبه طبیعت كلیه، انسان كلمه-قلب-دل، و اعیان ثابته اختصاص دارد. ازجمله ویژگیهای شرح محمد پارسا، كه خود از مشاهیر عرفای سده هشتم و از مشایخ نامی طریقه نقشبندی است، این است كه ضمن نگهداری اصالت گفتار ابن‌عربی، به شرح مشكلات كتاب پرداخته و برخلاف بسیاری از شارحان دیگر، از تطویل و اطناب پرهیز كرده است. مصحح در مقدمه مفصل و سودمند خود به موضوعاتی چون شارح نخستین فصول‌الحكم، شروح معتبر فارسی بر این كتاب، شرح زندگی و آثار خواجه محمد پارسا و ویژگیهای شرح وی پرداخته است و همچنین جدولی تطبیقی از شرح محمد پارسا با شرح موید‌الدین جندی (شارح اول این كتاب) ارائه كرده است. در تصحیح این شرح از بیش از 5 نسخه استفاده شده كه تاریخ كتابت نسخه اساس شوال 823ق (یعنی ده ماه پس از وفات محمد پارسا) است. مصحح كلیه موارد اختلاف بین نسخه‌ها را به صورت نسخه بدل در پانوشت هر صفحه در اختیار گذاشته است. حدود 150 صفحه از این كتاب به فهرستهای راهنمای گوناگون، آیات، احادیث، اصطلاحات، اعلام (رجال، كتب، اماكن)، فرق (ملل و نحل)، جملات حكمی و امثال، اشعار عربی و اشعار فارسی ا ختصاص دارد.
شناسه : oai:iup.ir/643
تاریخ ایجاد رکورد : 1388/12/22
تاریخ تغییر رکورد : 1388/12/22
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.