×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: مطالعه مراحل تكوين بساك و دانه گرده در گياه تلخه (.Acreoptilon repens L)
پدیدآورندگان : مهسا شجاعي (پديدآور)
فرخنده رضانژاد (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : اولين همايش ملي گياهان دارويي، طب سنتي و كشاورزي ارگانيك
خلاصه : ميروسپورزايي يك صفت زايشي با اهميت براي رده بندي گياهان يك خانواده و يا گونه هاي يك جنس مي باشد. دانه ي گرده نشان دهنده ي نسل گامتوفيت تر هاپلوئيددر گياهان گل دار است و نقش حياتي در توليد مثل آن ها بازي مي كند. در اين پژوهش چگونگي مراحل نمو بساك و دانه گرده در گياه تلخه (Acroptilon repens) از خانواده گل ستاره (Asteraceae) مورد بررسي قرار گرفت. كه به عنوان يك رقابت كننده قوي و مهاجم در گستره زيست محيطي معرفي مي شود. همچنين داراي خواص ضد تب مي باشد. براي مطالعات تشريحي، نمونه ها در مراحل مختلف نموي جمع آوري و با روش هاي سلول بافت شناختي مطالعه شدند. ن تايج نشان داد در ابتدا پريمورديوم هاي بساك به صورت هم شكل و كروي از مجاور گلبرگ ها شروع به تمايز مي كنند و سپس به صورت چهارگوش سازمان مي يابند. در هر گوشه ي بساك، سلول (هاي) آركئوسپوري در حال تقسيم به منظور تشكيل لايه هاي ديواره اي و بافت هاگ زا تشكيل مي شوند. سلول هاي بافت هاگزا، سلول هاي مادر گرده را ايجاد مي كنند كه با تشكيل ديواره ي كالوزي ميوز را شروع كرده و تترادهاي چهاروجهي را توليد مي كنند. تعداد سلول هاي مادر گرده و تترادها در برش عرضي محدود و حدود 4-1 مي باشند. ضمن تجزيه ي ديواره كالوزي و سيتوكينز همزمان، تترادها از هم جدا شده، گرده ه اي جوان را توليد مي كنند كه متمايز به سمت ديوارهاي بساك مي باشند. لايه هاي ديواره اي جوان ابتدا به صورت هم شكل و از هم غير قابل تشخيص مي باشند، سپس به صورت لايه مكانيكي، لايه مياني ناپايدار و لايه ي تغذيه اي (تاپي) در زير اپيدرم تمايز مي يابند. لايه تاپي طي تمايز، رشد يافته و در مرحله دانه ي گرده نابالغ تا بلوغ گرده اي، به صورت لب دار و با ديواره نامنظم ديده مي شود كه محتويات آن وارد حفره ي (كوكول) بساك مي شوند. بنابراين تاپي، از نوع توشحي است. د انه هاي گرده بالغ داراي برجستگي هاي ريز مي باشند. طي بلوغ و انتشار دانه هاي گرده، لايه ي مكانيكي آراستار فيبري و ضخيم پيدا مي كنند و ساير لايه ها از بين مي روند. شكوفايي بساك به صورت طولي مي باشد. هماهنگي نموي ميان كيسه هاي گرده ي يك بساك در اغلب مراحل، وجود ندارد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-HBHEAITH01-HBHEAITH01_293.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1393/11/7
تاریخ تغییر رکورد : 1394/8/26
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.